Rollei - z tradycji w nowoczesność

W okresie po II wojnie światowej pojawiło się wiele naśladownictw dwuobiektywowego Rolleiflexa, od uproszczonego radzieckiego Liubitiela (kopii przedwojennego aparatu Brillant firmy Voigtländer) do nie ustępujących jakościowo wzorowi japońskich lustrzanek dwuobiektywowych. Dopiero pojawienie się lustrzanek jednoobiektywowych z ruchomym zwierciadłem i migawką szczelinową na format 6x6, jak szwedzki Hasselblad, zakończyło dominację klasycznego Rolleiflexa. Firma Rollei zareagowała na to wypuszczeniem różnorodnych modeli, z których żaden nie osiągnął jednak popularności przedwojennej, klasycznej konstrukcji.

big_5_rolleiflex_tessar_75mm10_1600_1

Firma przechodziła różne koleje losu w dużej mierze w związku ze zmianami na rynku sprzętu fotograficznego. Przez jakiś czas udziały w firmie miał Samsung, który nabył udziały w tej kultowej firmie w roku 1995. Rok później stworzono Rollei/Samsung R&D Center. Jednak kryzys jaki dotknął kraje azjatyckie spowodował, że Samsung musiał sprzedać swoje udziały w firmie.

Nowymi właścicielami zostali Paul Dume wraz z innymi sześcioma managerami by w 2002 roku duńska grupa kapitałowa Capitellum przejęła kontrolę nad Rollei Fototechnic. Firma wypuszczała nowe konstrukcje średnioformatowych lustrzanek, między innymi model formatu 6x6 o symbolu 6008 AF, który był pierwszą średnioformatową lustrzanką posiadającą autofocus.

Rolleiflex_6008

W 2004 roku firma przenosi produkcję do nowo załóżonej firmy Rollei Production GmbH. Prezentuje w tym czasie na targach Photokina w Kolonii cyfrowe aparaty pod sloganem "Nowy Rollei". W 2005 roku firma Rollei Produktion GmbH zmieniła nazwę ponownie na  Franke & Heidecke GmbH. Wśród akcjonariuszy znalazło się dwóch wnuków założycieli firmy: Kai Franke i Rainer Heidecke.

W tym samym roku, firma Rollei Fototechnic GmbH zmieniła nazwę na Rollei GmbH i przeniosła siedzibę firmy do Berlina. Od 2006 roku w pełni zrezygnowała z operacji biznesowych i skoncentrowała się na licencjonowaniu praw do znaku towarowego Rollei.

W 2007 roku prawa do znaków towarowych Rollei zostały podzielone na trzy kategorie produktów, w następujący sposób: Rollei Metric GmbH przejęła prawa do kamer w fotografii lotniczej i badania w segmencie technologii, a RCP-Technik GmbH & Co KG przejął kontrolę nad europejską dystrybucją  produktów elektronicznych takich jak aparaty cyfrowe i akcesoria. Z kolei Franke & Heidecke GmbH otrzymał prawa do znaku towarowego dla profesjonalnych produktów średniego formatu, producenta, m.in. aparatów Hy6, sprzedawanych przez Sinara i Leafa.

O ile marka przetrwała zawirowania, o tyle tego samego nie można powiedzieć o producencie. "Franke & Heidecke GmbH, Feinmechanik und Optik" upadła. W oświadczeniu prasowym firma podkreśliła, że podjęła próby restrukturyzacji, ale nie przyniosły one skutku. Tak zakończyła się jedna z największych legend fotografii. Firma Rollei jednak istnieje nadal i wypuszcza na rynek nowe modele aparatów i kamer. 

Najnowszym produktem firmy jest kamera sportowa Rollei Bullet 5S.

christmas_bg_poster_img

Jest to ciekawie wykonana kamera do sportów ekstremalnych z serii Outdoor Sports. Posiada doskonały sensor CMOS o rozdzielczości 14 Mpx oraz najwyższej klasy, szerokokątny obiektyw gwarantujący świetną jakość nagrywanych filmów, nawet do 1080p!

bullet5s

 

bullet5s_outdoor_pkg Rollei_Bullet_5S_2_01 Rollei_Bullet_5S_4_01

Szkła jakie posiada kamera umożliwiają rejestrację obrazu z bardzo szerokiego kąta 175°. Urządzenie wyposażono w 10-krotny zoom cyfrowy działający również w trybie HD oraz wbudowany mikrofon oraz głośnik. Filmy nagrywane są w rozdzielczości Full HD z prędkością 60 klatek/s w formacie MOV (H.264), zdjęcia zaś osiągać mogą rozdzielczość maksymalną 4384 x 3288 pikseli. Ciekawostką jest fakt że nagrywanie i odtwarzanie filmów możemy wykonywać w tym samym czasie, jak również dzięki fukcji Syncro Shot możliwe jest robienie fotek podczas kręcenia filmu. Załączona do zestawu wodoodporna obudowa o współczynniku ochrony IP-68 sprawia, że można nurkować z Bullet 5S na głębokość nawet 60m! 

Kamera jest zasilana akumulatorem litowo-jonowym, który według zapewnień producenta powinien wystarczyć na 2,5 godziny pracy. Sercem urządzenia jest wielordzeniowy procesor Ambarella, a sam obiektyw pokryty siedmioma warstwami posiada ponad 99% translucentność.

Dane:

Filmy: 1080p/30 fps, (16:9), 1080i/60 fps (16:9), 960p/48 fps (4:3), 720p/60 fpsTV/NTSC: 48 fps, 30 fps, 60 fps, 120 fps | TV/PAL: 24 fps,25 fps,50 fps,100 fps
Złącza: HDMI, USB, AV out (NTSC/PAL), external microphone input
Akumulator: pojemność 1000 mAh - do 2,5 godziny pracy w pełni naładowany
Formaty: Zdjęcia: JPG | Filmy: MOV (H.264) | TV: NTSC/PAL
Rozdzielczość zdjęć (4:3): 3264x2448, 4096x3072, 4608x3456
Pamięć: SD do 32 GB
Wymiary: 60x51x42Waga: 80g

Do kamery producent zapewnił całkiem sporą ilość mocowań. Po szczególy odsyłam na stronę firmy Rollei. W Polsce jest do kupienia w cenie od 1371 zł.


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl