Cavendish zwycięzcą w Paryżu, ale to Wiggins wygrywa TdF

20-s

Ostatni, 20 etap wyścigu miał tradycyjną metę na Polach Elizejski w Paryżu. Wygrał, po finiszu z peletonu, niesamowity Mark Cavendish, zawodnik grupy Sky. To już czwarte jego zwycięstwo na ostatnim etapie Tour de France w przeciągu ostatnich czterech lat!

Etap ten był prawdziwym etapem przyjaźnie. Wiggins razem z kolegami z drużyny raczyli się po drodze szampanem i przyjmowali gratulacje od kibiców. Różnice w klasyfikacji generalnej były tak dużo, że już nic nie miało prawa się zmienić. Dopiero na ostatnich kilometrach, można było pasjonować się wyścigiem i finiszem.

Mark Cavendish stoczył pasjonujący z innymi kolarzemi. Jednak to kolarz z wysypy Max, uważany za głównego faworyta do zwycięstwa wyścigu ze startu wspólnego na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, pewnie odszedł rywalom i zwyciężył.

Peter Sagan, 22-latek, zawodnik grupy Liquigas pochodzący ze Słowacji, zdobył zieloną koszulkę zwycięzcy klasyfikacji punktowej, a w swoim dorobku ma trzy zwycięstwa etapowe.

Najlepszym kolarzem w klasyfikacji górskiej został Francuz Thomas Voeckler.

W klasyfikacji młodzieżowej do lat 25 zwyciężył Amerykanin Tejay an Garderen.

Najlepszą drużyna całego 99. wyścigu Tour de France została ekipa RadioShack.

Warto dodać, że Bradley Wiggins już od momentu przejęcia żółtej koszulki pokazywał, że interesuje go tylko końcowy sukces. Wygrał dwa etapy jazdy indywidualnej na czas, a w etapach górskich nie ustępował najlepszym zawodnikom. Dopiero w ostatnim tygodniu, Wiggins miał poważny kryzys, ale pewnie holował go i pomagał mu zawodnik z drużyny Christopher Froome.

Jedyny Polak w tegorocznym TdF – Sylwester Szmyd, zakończył zmagania na 71. miejscu. To prawdziwy weteran wyścigów Pro Tourowych, gdyż już 11-krotnie startował i ukończył wszystkie wyścigi w Giro d’Italia, 6-krotnie w Vuelta a Espana i 4-krotnie w Tour de France!

Warto dodać, że narodowy tour Francuzów już po raz kolejny wygrywa kolarz z innego kraju. Po raz ostatni obywatel Francji wygrał Tour de France w 1985 r. – a był to Bernard Hunault.

Spójrzmy jeszcze na premie kolarzy, jakie organizatorzy Tour de France wypłacają kolarzom. Za ukończenie tak ciężkiego, 3-tygodniowego touru każdy ze startujących dostaje raptem… 400 euro. Za wygranie etapu – 8 tysięcy euro. To porównując do zarobków nieszczęsnych piłkarzy podczas niedawnych Mistrzostw Europy są bardzo niskie kwoty. A szkoda, bo trud wkładany w kolarstwo jest nieporównywalnie większy. Należy jednak przyciągnąć więcej sponsorów do tego sportu. Za to zwycięzca w klasyfikacji generalnej Bradley Wiggins zgarnął 450 tysięcy euro! To już coś. Całkowita pula nagród w wyścigu to blisko 3,5 miliona euro.