Gunn Rita i Milatz Moritz mistrzami Europy MTB

mtb-moskwa-04-wloszczowska-dawidowicz-n

Drugie miejsce w wyścigu elity pań zajęła Szwajcarka Esther Suess (1.11 straty) a trzecie Niemka Sabine Spitz (+1.12). W elicie mężczyzn srebrny medal zdobył Mantecon Gutiérrez Sergio z Hiszpanii (przegrał sprinterski finisz), a brąz Naef Ralph ze Szwajcarii (21 s straty).

Zawodniczki ścigały się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych podczas deszczu. Dahle Flesja kontrolowała cały wyścig co pokazuje, że jej forma przed Igrzyskami Olimpijskimi rośnie. Norweżka wyprzedzała o około minutę goniące ją Esther Suess, Sabine Spitz i Rosjankę Irinę Kalentiewę, która po problemach technicznych została z tyłu. Jako piąta przez dłuższy czas jechała Maja Włoszczowska, która miała niedużą stratę do poprzedzającej ją trójki zawodniczek. W połowie dystansu spadła o dwa miejsca i na takiej pozycji dojechała do mety.
mtb-moskwa-04-women-elite

Świetnie w Moskwie zaprezentowała się Aleksandra Dawidowicz, która na ostatnich okrążeniach konsekwentnie przebijała się do przodu i na metę wjechała na 6. pozycji, wyprzedzając między innymi Maję Włoszczowską.

Wracająca do ścigania po kolejnej poważnej kontuzji barku Anna Szafraniec (Polska CCC-Polkowice) zajęła 11. miejsce (+6.59).

Wyścig elity mężczyzn także zaczął się w strugach deszczu, a trasa była już mocno rozjeżdżona. Błotniste podłoże sprawiało, że większość podjazdów należało pokonywać "z buta", a zjazdy były wyjątkowo niebezpieczne. Wyścig był bardzo długi, zwycięzca jechał blisko 2 godziny, co rzadko się zdarza  ostatnio w zawodach cross-country tej rangi (Puchary Świata są skracane nawet do 1h 20 min). Szkoda tylko, że organizatorzy nie zapewnili trasy, która w każdych warunkach atmosferycznych powinna być w całości przejezdna "w siodle" - zgodnie z regulaminem... A ta w Moskwie przy tej ilości błota przypominała zawody przełajowe.

mtb-moskwa-04-men-elite

Jedynym Polakiem walczącym na trasie Mistrzostw Europy w MTB w Moskwie był Piotr Brzózka. Ten występ na pewno nie zaliczy do udanych - upadek na trasie, daleka pozycja (27 miejsce) i starta 1 okrążenia - w występach w Pucharze Świata było jednak znacznie lepiej.