Monopol na wygrywanie Cape Epic – Sauser i Stander tryumfują!

thumb_cape-epic-07-3
Zwycięski zespół startował do ostatniego 7. etapu wyścigu z pierwszej pozycji z blisko 26-minutową przewagą w klasyfikacji generalnej. Stander i Sauser ukończyli osiem dni ścigania się, 781 km w całkowitym czasie 31 godzin i 46 minut. Drugie miejsce zajął zespół z Afryki – duet Kevin Evans i David George z 360Life, trzecie miejsce drużyna szwajcarsko-niemiecka – Hannes Genze i Andreas Kugler z Multivan Merida.

thumb_cape-epic-07-1

Drużyna 36One-Songo-Specialized wygrała 6 z 8 etapów w tym finałowy. Ostatniego dnia wyścigu byli najszybsi, tuż za nimi do mety dojechali Lakat i Mennen, trzecie miejsce zajął zespół Songo-Specialized w składzie Max Knox i Yamamoto Kohei.

thumb_cape-epic-07-2

thumb_cape-epic-07

Bardzo dobrze w 7. etapie pojechali Polacy – Marcin Piecuch i Arkadiusz Cygan (Skandia SZiK Eska) którzy zajęli 30 miejsce i dotarli do mety ze stratą 33 minut do zwycięzców.

Wielkiego pecha mieli Polacy na najtrudniejszym 5. etapie, bo rozgrywanym w wyjątkowo niesprzyjających warunkach – deszcz, błoto – spowodowały problemy techniczne, a etap ukończyli dopiero na 103 miejscu ze sporą startą czasową - o czym już pisaliśmy. O trudnościach niech świadczą ich słowa na Facebook’u:

thumb_cape-epic-piecuch-05thumb_cape-epic-piecuch-06

Podsumowanie etapu 5:
15 km - zblokowana linka w manetce u Arka
18 km - wymiana linki
26 km - wnętrze manetki totalnie rozsypane, decyzja - przeróbka na single speeda
42 km - rozcięta opona u Marcina - naprawa
53 km - zblokowana linka w manetce u Marcina - drugi single speed w akcji...
87 km - w obu rowerach kończą się klocki, hamujemy blachami
120 km - zostało mniej niż 0,5mm blach

Łączny czas jazdy ponad 8h, w deszczu, błocie, piachu.
TEAMWORK is everything.

Strat czasowych nie udało się odrobić, jednak polski zespół dobrze zaprezentował się także na przedostatnim, 6 etapie, gdzie dojechał na 37 pozycji ze stratą blisko 1h 10 min do zwycięzców – 6. etap wygrali Kevin Evans i David George z 360Life.

thumb_cape-epic-piecuch-01thumb_cape-epic-piecuch-03
thumb_cape-epic-piecuch-04thumb_cape-epic-piecuch-02

Wśród kobiet niepokonane były Sally Bgham i Esher Suss z Wheels4Life – z całkowitym czasem ponad 38 godziny, z 7 zwycięstwami etapowymi na koncie, pewnie zmierzały po końcowy finisz. Drugie miejsce wśród pań zajęły panie Theresa Ralph i Nina Gassler z Biogen Britehouse, trzecie miejsce MTN Qhubeka – Karien van Jaarsveld i Jane Nussli.

Sauser na mecie ostatniego etapu powiedział: „Każdego roku Cape Epic staje się coraz trudniejszy – wysiłek jest dużo większy. Jednak dzięki odpowiednim rowerom, odnowie biologicznej i warunkom w trakcie wyścigu, jesteśmy w stanie wygrywać. Przekroczenie linii mety finałowego etapu jest najlepszym uczuciem mijającego tygodnia. Taka forma napawa mnie optymizmem na resztę sezonu. To moje trzecie zwycięstwo w tym wyścigu (w 2006 i 2011 roku) – to cudowne uczucie!”.

Warto dodać, że w tegorocznym Absa Cape Epic wystartowało 1208 zawodników. Do finałowego etapu dojechało 1070 osób.