MŚ: W juniorkach wygrywa Brytyjka, w orlikach Francuz

uci_road-wch-4a

W kategorii U-23 na starcie stanęło 155 zawodników w tym 5 Polaków: Paweł Bernas i Kamil Gradek (GKS Cartusia Kartuzy), Piotr Gawroński i Łukasz Wiśniowski (TKK Pacific Toruń) oraz Grzegorz Stępniak (ALKS Stal Grudziądz). Mieli oni do pokonania 12 rund na wąskiej trasie, w sumie 168 km.

Można było się spodziewać, że tempo wyścigu będzie wysokie, w końcu w młodszych kategoriach każdy zawodnik chce się pokazać z jak najlepszej strony. Już na 2 rundzie ataku spróbował Polak – Kamil Gradek, jednak nie udało mu się. Później swojej szansy spróbował Brazylijczyk Carlos Manarelli, a po czasie dołączył się do niego Włoch Gianluca Leonardi. To oni zyskali 3 minuty przewagi nad peletonem. Aktywni byli także Polacy, jednak ucieczka został ostatecznie skasowana 35 km przed metą. Z kolei już na 10 km przed metą Polaków nie było widać na przedzie peletonu, jednak pojawił się Stępniak, który aspiruje do roli sprintera w zespole.

Na 5 km przed metą kilku zawodników miał upadek, a część peletonu zmuszona była się zatrzymać, jednak Stępniak był z przodu. Niestety nie udało mu się finiszować nawet w pierwszej trzydziestce.

Mistrzem świata w kategorii U-23 mężczyzn został Francuz Arnaud Demare, drugi był jego rodak – Adrien Petit. Brązowy medal zdobył Brytyjczyk – Andrew Fenna.

DNF. Łukasz Wiśniowski

W piątek rywalizowały również juniorki w wyścigu ze startu wspólnego. Na 74 zawodniczki było 4 Polki: Katarzyna Niewiadoma (WKLS Krakus BBC Czaja), Katarzyna Wilkos (Azalia Brzóza Królewska), Katarzyna Kirschenstein, Alicja Komoś (BCM Novatex Ziemia Darłowska). Do przejechania miały 5 rund, w sumie 70 km.

Już na pierwszej rundzie miała miejsce kraksa, w której ucierpiała m.in. Jessica Allen z Australii – złota medalistka z jazdy na czas, w skutek tego upadku musiała wycofać się z wyścigu. Następny upadek zatrzymał także na chwilę jedną z Polek – Katarzynę Niewiadomą. Wyścig ten stał pod znakiem kraks – młode, jednak nie doświadczone zawodniczki na ostatniej prostej końcowego okrążenia ucierpiały również w trzeciej kraksie, jednak było to już za plecami Polek.

Pierwszej akcji spróbowała Amy Roberts z Wielkiej Brytanii, jednak jej ucieczka ostała skasowana na ok. 30 km. Szczęścia próbowała reprezentantka Włoch, peleton się porozrywał, jednak nie była w stanie zgubić „ogona”. Na przodzie była także zawodniczka z Holandii.

Wszystko wskazywało na to, że losy wyścigu rozstrzygną się na ostatnim okrążeniu. 21 sekund przewagi nad peletonem zyskały Niemka Mieke Kroger oraz Włoszka Rosella Ratto. Upadek zaliczyła jedna z Polek – Alicja Komoś, która była już daleko za peletonem. Wysoko w zasadniczej grupie jechały jednak pozostałe Polki. Na 2,5 km przed metą ucieczka miała dalej ok. 20 sekund przewagi, a szalone tempo peletonu spowodowało, że kilometr przed metą ta przewaga była już minimalna.

Polki niestety wyraźnie osłabły na samym finiszu, więc złoty medal Mistrzostw Świata zdobyła Brytyjka Lucy Garner, która jednak pewnie wygrała. Srebro przypadło Jessy Druyts z Belgii a brąz Christinie Siggaard z Danii.