LOOK at this!
Przyjrzyjmy się zatem bliżej nowym pedałkom dla fanów MTB od LOOKa.
Inżynierom, którzy je projektowali przyświecał przede wszystkim cel, aby nowe produkty były dalej wyposażone w sprawdzony system wpinania, czyli Shimano SPD (są z nim dwustronnie kompatybilne). Kolejnym warunkiem było rozwiązanie podatności na zapychanie błotem. Postanowiono także zwiększyć powierzchnię podparcia, która w przypadku testowanych przeze mnie pedałów oscyluje w okolicy 545 milimetrów kwadratowych. Większa powierzchnia styku buta z pedałem to lepsze przeniesienie siły kolarza na korby. Ich waga wraz z blokami to 465 gramów. Są zatem trochę cięższe od konkurenci, ale prawdopodobnie dzięki temu także mocniejsze.
Model X-Track En-Rage, który miałem okazję testować bazuje na aluminiowym korpusie. Wysoką kulturę pracy oraz wytrzymałość na zużycie gwarantuje nam zastosowanie utwardzanych chrom molibdenowych osi oraz uszczelnianych łożysk maszynowych. Każdy wariant pedałów X-Track może być wyposażony w jeden z dwóch typów bloków. W podstawowym wariancie X-Track oferują one mniejszy zakres luzu roboczego, natomiast wariant En-Rage umożliwia ustawienie większego zakresu, w którego ramach możemy manewrować stopą na pedałach, bez konieczności wypinania. Ma to mieć zbawienny wpływ podczas balansowania ciałem w trakcie dynamicznej jazdy. Czy różnica była aż tak zbawienna, by wygrać dzięki niej zawody? Raczej nie, ale na pewno jest wyczuwalna. To z kolei przekłada się na komfort użytkownika.
Jeśli chodzi o zapychanie się błotem, to nie wiem jak wypadają na tle innych x-tracków bo nie miałem okazji ich sprawdzić, ale "Cranki" spisują się w tym zakresie znacznie lepiej. Od Candy, przez Acidy, aż po Mallet'y.
Ustawienie pedałów maksymalnie na plus wymaga przykręcenia bloków do butów z jeszcze większą siłą, w przeciwnym razie nasza przejażdżka może zmienić się w koszmar. Pedałki LOOKa potrafią trzymać nogę z mocą, której nie powstydziłaby się hiena polująca na ofiarę. A wydostanie buta z X-tracka może okazać się trudniejsze niż zdobyczy z paszczy hieny. To wszystko z przymrożeniem oka, jednak trzeba przyznać, że zakres regulacji jest szeroki niczym sawanna.
Na prezentowane pedała trzeba wydać około 265 zł. Nie wydaje się to wygórowaną ceną. W zamian dostajemy wysokiej jakości produkt, który ma wszelkie predyspozycje by odwdzięczyć się długim i bezproblemowym działaniem.
Ocena:
Waga: 4
Cena: 4,5
Wykonanie: 4,5
Dystrybucja: http://www.porebarowery.pl/
komentarze