9 najlżejszych kierownic MTB/XC cz.1
Zima nadchodzi już dużymi krokami i wielu z nas rozbierze swój sprzęt na kawałki i zacznie myśleć o tuningu roweru na przyszły sezon. Przyjrzyjmy się zatem na początek kierownicom. Wybór jest całkiem spory. Zestawienie ograniczyłem do 9 pozycji najciekawszych naszym zdaniem produktów. Materiałem z jakiego wykonane są omawiane produkty jest karbon. Pojęcie dość szerokie, bo obejmuje zakres materiałów od masówki Made in China, do wysokomodułowych włókien, których produkcja znajduje się pod szczególną kontrolą i to nie tylko producentów tych cudeniek, ale także służb które z rowerami niewiele mają wspólnego. Znajdziecie tu produkty, ktore od dawna znane są na polskim rynku, produkty które niedawno weszły do oferty polskich dystrybutorów, ale również i te których ze świecą szukać. Dla chcącego jednak nic trudnego, a że żyjemy w globalnej wiosce to zamówienie sobie naszego "przedmiotu pożądania" nie powinno sprawiać większych problemów. No może tylko z wzięciem do ręki przed zakupem, ale to już inna sprawa.
Przejdźmy do rzeczy. Oto zestawienie 9 najlżejszych karbonowych kierownic do MTB/XC.
1. Ritchey Superlogic Flat Carbon
Klasyka gatunku. Grupa Superlogic niedawno weszła na rynek, zastępując na 1 miejscu grupę WCS tego producenta. Ritchey przyzwyczaił nas do produktów ładnych choć niekoniecznie tanich. Wydaje mi się że gwiazda tej marki nieco przybladła z czasem. Produkty niegdyś kultowe, stały się masowe. Nie twierdzę że to źle, to chyba marzenia każdego producenta, ale chyba w tym przypadku nie o to do końca chyba chodziło. Produkt nie startuje w wyścigu o palmę pierwszeństwa w klasyfikacji wagowej, oferując w zamian brak limitu wagowego bikera. Jedno co można zarzucić firmie to konsekwentne pisanie nieprawdy o wagach swoich produktów. Nie spotkałem się jeszcze z żadnym produktem tej marki, którego waga opisywana w parametrach katalogowych, byłaby zgodna z rzeczywistością. Różnice w wadze sięgają czasami kilkunastu i kilkudziesięciu gram, co przy tej klasie produktu stanowi ponad 10%, a to już jest zbyt duża różnica, jak na firmę która dba o jakość produktów. Ciekawe tylko dlaczego waga realna nigdy nie trafiła mi się niższa od deklarowanej? Zawsze była wyższa. Przykład? Proszę bardzo - kierownica WCS Flat Carbon z deklarowaną wagą 135g, ważyła 146g. Inne posiadane przeze mnie produkty również odbiegały wagowo od danych katalogowych.
Długość: 580mm
Rozmiar: 31.8
Kąt: 5 stopni
Waga: 125g ( realnie pewnie ze 135g)
Materiał: UD carbon
Cena: 369 pln
2. Easton EC90
Ciekawy produkt w ciekawej cenie. Wykonana w opatentowanej technologii CNT. Kompozyt węglowy został utwardzony i wzmocniony poprzez dodanie do wypełniającej mikro przestrzenie pomiędzy włóknami żywicy karbonowych nanorurek. Tyle marketingu. A jak się ma rzecz naprawdę? Podobnie. Kierownica ma limit wagowy bikera do 85 kg. Mam zbliżoną wagę, jadnak odniosłem wrażenie, że kierownica podczas podjazdów uginała się pode mną. Adresatami tego produktu powinni być więc raczej lżejści bikerzy. Jeśli chodzi o wygląd to jest dość ciekawy. Srebrzysto-szara powłoka, z lekkim perłowym blaskiem. Na pewno wygląda inaczej niż większość karbonowych produktów dostępnych na rynku. EC90 nie jest przeznaczona do montażu rogów, podobnie jak niektóre inne kierownice z naszego zestawienia. Dla jednych może to być wadą, dla innych nie. Produkt występuje w 2 rozmiarach 25,4 oraz oversize 31,8. Daje to duże możliwości jeśli chodzi o wybór odpowiedniego mostka, choć producent zaleca używanie produktów własnej produkcji. Deklarowana waga również odbiega od rzeczywistej. W tym przypadku jest to jednak około 5%, więc nie odbiega od normy.
Długość: 560mm
Rozmiar: 25,4, 31.8
Kąt: 3 stopnie
Waga: 99g ( realna 104g)
Materiał: Kompozyt CNT
Cena: 360 pln
3. Bontrager XXX Lite Carbon Flat
Ciekawy produkt. Parametry identyczne jak w omawianym modelu Ritcheya jednak waga dużo niższa, a znając produkty Bontragera, wartości podawane i realne nie odbiegają zbyt wiele od siebie. W tym przypadku mamy 15g różnicy, a realnie będzie ponad 20. Lepsza waga okupiona jednak została w tym przypadku wyższą ceną. Minusem także jest brak możliwości przycinania kierownicy do pożądanego rozmiaru, jednak dopuszczalny montaż rogów i ciekawy wygląd, szczególnie dobrze komponujący się z białymi dodatkami spowodują, że będzie to przedmiot zwracający uwagę. Cień na ciekawy produkt rzuca cena. W tej klasie wagowej można znaleźć produkty podobne jakościowo, a przy tym tańsze, choćby wspomniany wcześniej Easton.
Długość: 580mm
Rozmiar: 31.8
Kąt: 5 stopni
Waga: 110g
Materiał: HCM Carbon
Cena: 549 pln
4. Oval M800 Carbon Flat Bar
Stosunkowo świeża firma na polskim rynku, choć jej historia sięga 1982 roku. Co można o tej kierownicy powiedzieć - Profesjonalna kierownica MTB wykonana z karbonu wzmacniana kewlarem. Sztywna, lekka, ergonomiczna, trwała, świenie absorbuje drgania. Oferta firmy skupiona jest przede wszystkim na kierownicach, sztycach i widelcach choć można znaleźć także inna rzeczy skladające się na rowerową biżuterię. Produktów tej firmy używali Eric Zabel, Mario Cipollini czy także Cadel Evans. Ciekawostką w tym produkcie jest mieszanka 2 włókien - karbonu i kevlaru. Co to daje? Ano dokładnie to że jeśli dojdzie do wypadku, pojedziemy dalej na rowerze, a nie będziemy nieść kierownicy w 2 lub więcej częściach. Uzyskano przy tym całkiem rozsądną wagę, a biorąc pod uwagę cenę, która jest najniższa w naszym zestawieniu, otrzymujemy naprawdę interesujący produkt. Gwarancja również tylko przy używaniu wraz z produktem mostków tego samego producenta.
Długość: 580mm
Rozmiar: 25.4, 31.8
Kąt: 5 stopni
Waga: 125g(25.4), 130g(31.8)
Materiał: Karbon 700k, kevlar
Cena: 350 pln
5. Syntace Duraflite Carbon
Kolejna perełka w naszym zestawieniu. Co kryje ciekawego? Przede wszystkim należy wspomnieć o tytanowej siatce, która sprawia że możemy bezpiecznie przykręcać mostków, także te mocowane na 4 śruby. Jeśli do tego użyjemy zatyczek CRB, to możemy także zamontować rogi, bez ryzyka uszkodzenia kierownicy. Kierownicę możemy obcinać, jednak skrócenie kierownicy do poziomu poniżej 550mm, powoduje, że nie możemy już na niej montować rogów. Produkt pomyślnie przeszedł kontrolę na maszynie VR-3, na której standarowo testuje się sprzęt z przeznaczeniem do DH. Syntace ma renomę solidnego producenta, na którą sobie zapracował, sprzedając naprawdę dobry sprzęt i podając prawdziwe dane. Minusem jest fakt, że nie są to produkty tanie, a fakt że do montażu rogów musimy używać dedykowanych zatyczek, ważących 14g, może zniechęcać do zakupu.
Długość: 580mm
Rozmiar: 25.4
Kąt: 9 stopni
Waga: 128g
Materiał: Karbon, tytanowa siatka
Cena: 490 pln
Ciąg dalszy nastąpi...
komentarze