Maratony Kresowe ogłosiły kalendarz na sezon 2018
W kalendarzu dziesiątego sezonu Maratonów Kresowych znalazło się 15 wyścigów w formule maratonu MTB w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach Polski Wschodniej oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Zostanie rozegrany także etap jazdy indywidualnej na czas. W całym sezonie organizatorzy spodziewają się ponad 7000 startujących.
Tegoroczne ściganie Maratony Kresowe rozpoczną już 25 marca w Białymstoku. To dość wcześnie, ale według prognoz długoterminowych nie będzie w tym roku w Polsce srogiej zimy. Pod koniec kwietnia maratończycy kresowi przeniosą się na południe do Siemiatycz. Ubiegłoroczna edycja rozegrana w deszczu dała ostro w kość wszystkim startującym. W tym roku organizatorzy planują załatwić lepszą pogodę...
Na długi majowy weekend "Kresowe" przeniosą się na Litwę do Niemenczyzna na Wileńszczyźnie. Zdaniem organizatorów, jest to najważniejszy punkt w kalendarzu, gdyż jest to kwintesencja Maratonów Kresowych. Tradycją stały się już koncerty z regionalną muzyką na żywo. Ubiegłoroczna trasa z nowymi singlami nad rzeką "Wilia" podniosła zawodnikom poziom adrenaliny i była wysoko oceniona przez startujących. Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego, postara się ją jeszcze uatrakcyjnić o nowe odcinki. Wyścig wystartuje z nowo wybudowanej strzelnicy biathlonowej. Być może rowerzyści będą mieli sposobność wypróbować także swoje umiejętności strzeleckie.
Kolejne wyścigi, to bardzo atrakcyjne nowości Maratonów Kresowych: Augustów, Olecko i Gródek. O ile dwa pierwsze miasta położone w krainie jezior nie wymagają szczególnej rekomendacji, to Gródek wymaga przedstawienia. Jest to niewielka gmina położona przy granicy z Białorusią. Hasło wyścigu będzie dość nietypowe – „Rozśpiewany Gródek”. W miejscowej gwarze mówi się „RAZŚPIAWANY HARADOK”. W Gródku funkcjonuje rekordowo dużo zespołów muzycznych. Odbywa się tutaj także Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda oraz Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”. Niektórzy żartują, że to masowe rozśpiewanie bierze się z faktu masowej produkcji w miejscowych lasach produktu regionalnego pod nazwą „Duch Puszczy”. W bufetach na trasie raczej go nie będzie, ale w trakcie imprezy nie zabraknie spotkania z niezwykłą kulturą regionu. Będzie więc ciekawie i wesoło.
Po klasyku w Drohiczynie nad Bugiem, na początku wakacji Maratony Kresowe pojadą na Lubelszczyznę do Janowa w Gminie Chełm ścigać się "O Niedźwiedzi Pazur”. W corocznych ankietach jest niezmiennie najwyżej ocenianym wyścigiem. Wójt Gminy Pan Wiesław Kociuba jest zawodnikiem i ogromnym entuzjastą sportów rowerowych. To jeden z powodów, dla których ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy i znakomicie przygotowany.
Drugą część sezonu rozpoczniemy w Sopoćkiniach nad Kanałem Augustowskim, w okolicy Grodna. Nowe zasady wjazdu na Białoruś przez rowerowe przejście graniczne w Rudawce nad Kanałem Augustowskim czynią wyścig dostępnym dla wszystkich. Największa trudność, to posiadanie paszportu. Kolejne wyścigi w Narewce i Mielniku także będą z metą nad wodą. W przypadku upałów będzie się gdzie ochłodzić :-) Kultowy Supraśl będzie w tym roku trochę wcześniej niż zazwyczaj, aby była sposobność skorzystania także z nadrzecznej plaży.
We wrześniu maratończycy kresowi ponownie będą się ścigać w Suwałkach po wyjątkowych trasach w Wigierskim Parku Narodowym. Pod koniec miesiąca został zaplanowany bardzo intensywny weekend, który może zmienić klasyfikacje. Najpierw w Białymstoku zostanie rozegrany etap jazdy indywidualnej na czas, a dzień później bardzo atrakcyjna trasa w Wasilkowe. Zakończenie dziesiątego sezonu Maratonów Kresowych odbędzie się w Gołdapi i na pewno będzie okazja do znakomitej zabawy. To już tradycja dla Maratonów Kresowych.
Sezon 2018 zapowiada się na Maratonach Kresowych bardzo ciekawie. Kolejne nowości i atrakcje będą stopniowo odsłaniane. Jednak już teraz można być pewnym, że na Kresowych można liczyć na solidnie przygotowane wyścigi i rywalizację na najwyższym poziomie w międzynarodowym gronie. Startują mistrzowie Litwy i Białorusi w kolarstwie górskim. Ze strony polskiej mamy mistrzów i medalistów mistrzostw Polski takich jak Piotr Kryński, Szymon Pomian, Michał Koszykowski, Nikola Gliniecka, czy Patryk Muśko, gdyz Maratony Kresowe są miejscem, gdzie odkrywane są ogromne kolarskie talenty.
MARATONY KRESOWE - KALENDARZ WYŚCIGÓW 2018
1. 25.03.2018 Białystok - „Wschodzący Białystok”
2. 22.04.2018 Siemiatycze - "Nad Zalewem"
3. 29.04.2018 Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) - "Wilia"
4. 13.05.2018 Augustów - "W Królewskim Mieście"
5. 27.05.2018 Gródek - "Rozśpiewany Gródek"
6. 10.06.2018 Olecko - "Przystanek Mazury Garbate"
7. 23.06.2018 Drohiczyn - "W Dolinie Góry Zamkowej"
8. 08.07.2018 Janów (Gmina Chełm) - "O Niedźwiedzi Pazur"
9. 21.07.2018 Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) - „Суседзi”
10. 05.08.2018 Narewka - „W Krainie Żubra”
11. 19.08.2018 Supraśl - "Uzdrowisko Supraśl"
12. 26.08.2018 Mielnik - „Nad Bugiem”
13. 09.09.2018 Suwałki - „Pogodne Suwałki”
14. 22.09.2018 Białystok - Pietrasze XCT
15. 23.09.2018 Wasilków - "W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
16. 06.10.2018 Gołdap - „Kraina Łowców Przygód”
komentarze