Odkryj moc: jak przebiegły przygotowania do Gwiazdy Południa?

Gwiazda Południa, górska etapówka przygotowana przez Cezarego Zamanę w okolicach Babiej Góry, jest tuż-tuż. Czas podsumować nasz kilkumiesięczny program treningowy „Odkryj moc”, podczas którego pracowaliśmy nad formą Marysi Sali, kolarki MTB. Czy udało się nam ją przygotować do Gwiazdy Południa?

Trzy dni przed najważniejszym startem sezonu ponownie przeprowadziliśmy badanie wydolnościowe w ProgresLab. Ich celem miała być finalna ocena wydolności Marysi, oszacowanie poczynionych przez nią postępów oraz próba przewidzenia, na co będzie ją stać podczas maratonu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z progresu, jaki nastąpił u Marysi. Poprawiliśmy zdolności wysiłkowe, na których nam najbardziej zależało:

a)      podnieśmy próg tlenowy AT ze 108 aż na 137W (wzrost o 29W);

b)     podnieśliśmy próg LT ze 165 na 190W (wzrost o 25W);

c)      odnotowaliśmy poprawę VO2max z 42 na 44 ml/min/kg (wzrost o 5%);

d)      poprawiliśmy próg RCP ze 184 na 198W (wzrost o 14W);

e)      zredukowaliśmy tkankę tłuszczową o 0,9kg;

f)       wydłużyliśmy czasu testu do odmowy wysiłku o ponad 2 minuty - poprzednio redukcja z 11,14 na 9,23mmol, obecnie z 9,43 na 3,77mmol/l po 12 minutach od „odmowy” wysiłku;

g)      zdecydowanie poprawiliśmy zdolności utylizowania stężenia mleczanu po maksymalnym wysiłku.

Jak widać, niemal na wszystkich obszarach postęp jest bardzo wyraźny. Przed etapówką najbardziej zależało nam na poprawie parametrów na progach AT oraz LT. A to dlatego, że te dwa progi są najważniejsze dla zawodników podczas zmagań w etapówkach. I tu właśnie odnieśliśmy największy sukces. Dzięki temu Marysia będzie w stanie jechać długie podjazdy na wyższej intensywności, a narastające zmęczenie 4-dniowym wyścigiem nadejdzie znacznie później. Lepszej walce z następującym dzień po dniu wysiłkiem sprzyjać będzie także zdecydowana poprawa utylizowania przez organizm stężenia mleczanu we krwi. Dzięki temu, jak i wzrostowi VO2max, organizm Marysi będzie się szybciej regenerował pomiędzy etapami. Niższa masa ciała (redukcja tkanki tłuszczowej o blisko 1 kilogram) zaoszczędzi zawodniczce sił na podjazdach.

Drugim aspektem, nad którym intensywnie pracowaliśmy podczas przygotowań „Odkryj moc”, to technika jazdy. Podczas zgrupowania w Hotelu Podium i przeprowadzonym tam treningom z kolarzami z JBG2 TEAM, trasy Gwiazdy Południa staną się o wiele bardziej przystępne.

Podsumowując, jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy. Mimo kilku przymusowych przerw Marysi od roweru, poprawiliśmy wiele elementów. Marysia ma świetne podejście do życia i treningów: wszystko robi z uśmiechem i pozytywna energią. Jak widać, w połączeniu z usystematyzowaniem i kontrolą treningów przez trenera przynosi świetne rezultaty.

Ostatnie dni przed Gwiazdą Południa to już odpoczynek, przygotowania logistyczne i obieranie taktyki na 4 dni ścigania.

Michał Brauliński

Komentarz Marysi Sali:

Mijają ostatnie dni mojej wygranej w konkursie, a jak zarazem zbliżam się do mojej pierwszej etapówki w życiu. Przygotowania trwały długi czas. Wraz z trenerem Michałem wspólnie pracowaliśmy nad moimi słabszymi stronami.  To dzięki jego pomocy przechodziłam kolejne próby przezwyciężania swoich słabości.

Wspólne treningi podczas pobytu w hotelu Podium z ekipą JBG 2 Team, a także Michałem były dla mnie możliwością poprawy techniki podczas pokonywania kolejnych przeszkód na trasach rowerowych. I takie efekty widzę w tym momencie, co oznacza, że szkolenie przyniosło oczekiwane efekty.

Udział w konkursie pokazał mi, jak istotna jest wytrwałość i obowiązkowość w codziennych treningach. Nie można jednak zapomnieć o regeneracji. W swoim organizmie zauważyłam zmiany związane z wytrzymałości, szybkością i techniką.

Dziękuję przede wszystkim trenerowi Michałowi Braulińskiemu, który doprowadził mnie do takiej dyspozycji startowej. Organizatorom Gwiazdy Południa za przygotowanie tego konkursu i wszystkich rzeczy związanych z nim. A także mojej siostrze Weronice, która towarzyszyła mi w każdej mojej chwili słabości i dopingowała mnie.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl