Buty MTB ROSE 08 - test długodystansowy

W lipcu przypadło mi testować dwie pary butów. Szosowe opisałam już tutaj.

Co do MTB - pozwoliłam im się wykazać jeszcze bardziej. Sprawdziłam ten model w różnych warunkach: upał, chłód, deszcz, trudny teren i asfalt.

Po kilkuset przejechanych kilometrach można bowiem ze spokojem ocenić każdy element.

Zaczynając od lata....Nie zalecam jeździć w nich w temperaturze powyżej 20-22 stopni. O ile przy krótkich przejażdżkach (do godziny) wentylacja nie zawodzi, to później odczuwalna jest jednak solidna budowa, przez co cyrkulacja powietrza nie jest wystarczająca i stopa szybko się męczy. W bucie robi się po prostu za gorąco.

Są one wykonane – tak jak w przypadku wcześniej przeze mnie testowanych butów szosowych - z poliuretanu powlekanego syntetyczną skórą ze wstawkami z nylonowej siatki dla wzmocnienia wentylacji. Podeszwa usztywniona włóknem szklanym, lepiej przenosi moc. Po takim czasie i dystansie, pozostaje zostaje dość sztywna jak na tę klasę obuwia, buty w terenie radzą sobie całkiem nieźle również bez kolców (które producent dołączył w komplecie). Producent dodał gumowe osłonki dla poprawy wygody przy chodzeniu w obuwiu – znacznie zmniejszone zostało zatem ryzyko widowiskowej jazdy po posadzce – co miało miejsce w  modelu szosowym. Wzmocniono i usztywniono także piętę. Wewnątrz but jest bardzo przyjemny w dotyku, wykończony delikatnymi materiałami – nie spotkałam się z tym do tej pory nawet w najlepszym obuwiu!

Jeśli chodzi o efekty wizualne, również króluje prostota. Solidna, ale ładnie wykończona budowa, standardowy czarny kolor z limonkowym wykończeniem, które dodaje świeżości w wyglądzie. Drobne, połyskujące elementy przełamują nudę w wyglądzie.

Stopa jest stabilna w bucie, dobrze utrzymana, ścianki są na tyle sztywne, że przy ruchach nie marnuje się dodatkowej energii.

Zapięcie to trzy rzepy. Tutaj również dobrze byłoby wymienić jeden z nich na zapięcie bardziej dokładne i wytrzymałe. Po większej liczbie wyścigów w błocie lub deszczu ich moc się niestety osłabia.

Pozostaje jeszcze kwestia wkładki. Wykonana jest poprawnie, dobrze jednak zmienić ją na jakąś sprawdzoną, dopasowaną do kształtu własnej stopy. Jest bardzo miękka i ma perforację, ale nietrudno o drętwienie stóp po dłuższej jeździe. Myślę, że może to być spowodowane jej słabym wyprofilowaniem. Według opisu ze strony produktu – wchłania wilgoć – i tutaj zaprzeczyć nie mogę.

Deklarowana waga - 700 g, czyli – co tu dużo ukrywać – sporo. Jeśli jednak szukacie solidnych a przy tym komfortowych butów do jazdy w terenie i nie zwracacie uwagi na obcinanie gramów w sprzęcie, jest to pozycja godna uwagi.

Buty kompatybilne z większością pedałów (Shimano SPD, Time ATAC, CrankBrothers, CrankBrothers Race, Look MTB, Xtreme MTB, Wellgo MTB)

Cena na stronie producenta - 79,95 euro.

sztywność 4,5/5
komfort 4/5 (minus za wkładkę)
cena 4,5/5
wygląd 4,5/5


o autorze

Anna Olszańska

Anna Olszańska – studentka Politechniki Poznańskiej. W kolarskim świecie aktywna od 6 lat. Wciąż staje przed trudnym wyborem, czy uczestniczyć w życiu kolarzy zza obiektywu, czy znad kierownicy. Na portalu odpowiedzialna za relacje fotograficzne...

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl