Ciekawostki suplementacyjne i nie tylko

Proteiny serwatki przyśpieszają regenerację po ćwiczeniach ekscentrycznych?

Ćwiczenia ekscentryczne (skurcze negatywne) często są przyczyną kontuzji i bólu mięsni, które ujawniają się po pewnym czasie. Utrzymująca się boleść niekorzystnie wpływa na siłę i kondycję przez kilka kolejnych dni od ukończenia treningu.  Australijscy naukowcy odkryli, że zażywanie suplementów zawierających białko serwatkowe w dawce około 25gram zmniejsza ból mięśniowy oraz przyspiesza regenerację po intensywnych treningach ekscentrycznych. Spożywanie protein serwatki na krótko przed lub po zakończeniu treningu zwiększa syntezę białek i zapobiega ich rozpadowi, dzięki czemu suplementy te są polecane przez osoby ćwiczące siłowo (czyli dla kolarzy w przygotowaniach zimowych jak najbardziej wskazane).
Kreatyna zapobiega uszkodzeniom mięsni podczas bardzo długiego treningu.
Badania zostały przeprowadzone na grupie osób startujących w zawodach Iron Man (3,8km pływania, 180km jazdy na rowerze, 42km biegania). Dowodzą one, że u sportowców zażywających monohydrat kreatyny (20gram przez 5dni przed zawodami) ilość biochemicznych markerów uszkodzenia mięśni i wątroby była mniejsza niż u tych, którzy dostawali placebo-kreatyny! Naukowcy Brazylijscy otrzymali takie same wyniki badań przeprowadzonych na szczurach którym podawano suplementy kreatyny co powodowało poprawę kondycji podczas wyczerpujących ćwiczeń.
Orzechy – zawierają duże ilości tłuszczu, stąd wielu ekspertów od diet umieściło je na liście zakazanych posiłków!
Jednak ostatnie badania rzucają nowe światło gdyż orzechy zawierają substancję zapobiegającą powstawaniu stanów zapalnych. Badania przeprowadzone na Harvard University wykazały, że spożywanie orzechów obniża o 29% ryzyko nadciśnienia!
Alkohol hamuje regenerację po forsownych ćwiczeniach!
Po intensywnym treningu lub zawodach wiele osób pije piwo (hehe nie jesteśmy sami) . Prawdopodobnie popełniamy duży błąd. Matthew Barnes z Nowej Zelandii odkrył, że spożywanie alkoholu po wysiłku powoduje osłabienie regeneracji przez następne minimum 60 godzin. Badanie polegało na tym, że sportowcom podano drinka 50% soku i 50% alkoholu po treningu a następnego dnia kazano im wykonać to samo ćwiczenie! Szczytowa forma była prawie o 50% mniejsza!!! Dlatego jeżeli tylko możemy unikajmy alkoholu podczas okresu regeneracji

komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl