ISPO BIKE 2013 - drugi dzień na targach
Co jakiś czas jakaś firma próbuje wymyślić "koło" od nowa. Marka Baramind-bike będąca częścią firmy Red Motion postanowiła podejść w odmienny sposób do kwestii tłumienia drgań o wysokiej częstotliwości przenoszonych z podłoża na ręce rowerzysty. Postanowili zastosować konstrukcję ideą zbliżoną do budowy amortyzatorów samochodowych. Otóż na końcach znajdują się aluminiowe rurki ( w przyszłości carbonowe ) połączone płytką składającą się z warstw włókien węglowych oraz szklanych. Płaskownik taki ma dużą podatność i jest elastyczny. Do płaskownika dokładany jest od góry i dołu element tłumiący wykonany z tworzywa sztucznego. I tutaj ciekawostka dostępne są elementy o różnej twardości dobierane w zależności od wagi użytkownika jak i preferowanego stylu jazdy. Elementy z tworzywa można dowolnie wymieniać ( operacja taka wymaga jedynie odkręcenia mostka i jest możliwa nawet w terenie ). Już słyszę głosy. Tworzywo? Przecież w zimie to będzie twarde jak kamień. Nie miałem okazji przetestować lecz producent zapewnia iż przy umiarkowanym mrozie tworzywo zachowuje swoje własności. Waga też nie jest przerażająca. Kierownica o długości 630mm waży ok 265g.
Kolejnym produktem jest marka Maurer Wooden Bikes produkująca rowery w oparciu o ramy wykonane ze sklejki drewnianej. Podobne konstrukcje były widywane raczej w formie reklamy niż pełni funkcjonalnego sprzętu. W tym przypadku mamy do czynienia nie tyle z pełną funkcjonalnością co dodatkowo z ekologicznym podejściem i ciekawym wzornictwem. W ofercie firmy MWB możemy znaleźć ramy zarówno przeznaczone do rowerów górskich jak jak również miejsckich i turystycznych. Ramy ważą jednak około 4kg co sprawia że o ile na górskich szlakach czy maratonach raczej ich nie zobaczymy to do miasta nadają się idealnie.
Inną ciekawostką jest firma Paravan Medical. Mają w swojej ofercie rowery w większości trój kołowe jedno lub wielo osobowe przeznaczone dla osób starszych oraz z problemami medycznymi. Ciekawostką jest model w którym przy korbie zamontowana jest prądnica która służy do uwaga "elektrostymulacji mięśni rowerzysty". Takie rozwiązanie jest bardzo ważne dla osób posiadających np. lekkie zwiotczenie mięśni lub niedowład. Pomysł wydaje się także ciekawy z punktu widzenia sportowców ciekawy ponieważ są już pomysły bazujące na połączeniu aktywności fizycznej z elektrostymulacją mięśni.
Produktem zgoła odmiennym ponieważ możemy zaliczyć go do akcesoriów jest propozycja firmy Velo Sock. Są to jak nazwa wskazuje swego rodzaju skarpety na rower . Produkt wydaje się szczególnie przydatny dla osób trzymających rower w mieszkaniu w bloku. Jest to bardzo elastyczny pokrowiec nakładany na rower od dołu wykonany z bardzo elastycznego materiału posiadającego dwie zasadnicze cechy. Zatrzymuje elementy stałe wewnątrz takie jak piasek czy ziemia jednocześnie posiadając własności kapilarne dzięki którym woda nie wycieka na podłogę a jest rozprowadzana po całej powierzchni i odparowywana.
Ostatnia nowość może jest skierowana do najmłodszych. Jest to produkt firmy Scooter and Push - Bike. Celowo użyłem słowa produkt chociaż właściwie są to dwa produkty w jednym. Dzięki jednemu guzikowi możemy mieć raz rowerek biegowy a raz hulajnogę. Kupując taką zabawkę dziecko otrzymuje zatem podwójną frajdę z użytkowania.
komentarze