Contador zawieszony

Contador zasłynął z takich wygranych jak: Tour w 2007, 2009 i 2010 roku, przed dwoma laty zwyciężył również w Giro d'Italia i Vuelcie, uważany jest za następcę Miguela Induraina.
W organizmie Contadora była mikroskopijna ilość clenbuterolu, wynosiła dokładnie 50 pikogramów. Środek ten bardziej podawany jest kulturystom ale jednak coś Alberto musiał brać skoro wykryto to w jego organizmie.
Jest to sporo mniejsza dawka, jaką potrafią wykryć laboratoria Światowej Agencji dopingowej – potwierdziła UCI.
Clenbuterol mógł pochodzić z mięsa zjedzonego dzień wcześniej przez Contadora, bo jak wiadomo, clenbuteron podaje się w paszy dla zwierząt, co nie jednak ni uchroni kolarza przed następnymi testami i potwierdzeniem czy jest niewinny.
Gdyby jednak UCI potwierdziła karę dla Hiszpana, straci on zwycięstwo w Tour de France i zostanie ukarany dwuletnią dyskwalifikacją.
Contador czuje się jednak pewnie. – odpowiada, że był badany każdego dnia i zawsze miał wyniki negatywne.
Ślady clenbuterolu z 21 lipca były słabe, większość laboratoriów by tego nie wykryła.
Coś tu jest nie tak z kontrolą.

Czym jest clenbuteron?
Klenbuterol (Clenbuterol) – lek z grupy beta2-mimetyków, rozszerzający  oskrzela, w Polsce nie jest stosowany w leczeniu ludzi, podobnie jak w  Stanach Zjednoczonych. W krajach europejskich został wycofany z lecznictwa w 1988, po aferze z  DES. Pomimo tego notuje się wzrost nielegalnego stosowania klenbuterolu u ludzi (tzw. chemiczna liposukcja lub jako doping w niektórych dyscyplinach sportowych) oraz zwierząt hodowlanych, którym jest podawany w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia masy tkanki mięśniowej.
Klenbuterol jest  agonistą receptorów β2-adrenergicznych, o podobnym działaniu do  efedryny, ale mającym silniejsze i dłużej utrzymujące się działanie stymulujące i termogenne. Powoduje zwiększenie objętości oddechowej, stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa ciśnienie krwi i, w rezultacie, dowóz tlenu do tkanek. Nasila katabolizm tłuszczów i białek organizmu, jednocześnie hamując syntezę glikogenu. Ma działanie rozkurczające na mięśniówkę gładką, jest zatem lekiem rozkurczającym oskrzela i  tokolitycznym. Działa sympatykomimetycznie na obwodowy układ nerwowy.

komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl