Zmiany w Pucharze Świata MTB

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała wyniki badań dotyczących dyscyplin zaliczanych do Pucharu Świata MTB, które były prowadzone tego lata.

Badania przeprowadzono na grupie 4300 ludzi z federacji krajowych, teamów MTB UCI, zawodników, organizatorów, sponsorów, kibiców i mediów.  

Na podstawie wyników badania, UCI opracowała nową koncepcję rozwoju dla off-road w 2011 roku. Koncepcja ta została przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Komitet Zarządzający UCI, którego spotkanie odbyło się w czasie Mistrzostw Świata w Melbourne. UCI zakomunikowało, że wprowadzi zmiany statutu i regulaminu dla miłośników kolarstwa górskiego.

"Jest oczywiste, że społeczność kolarstwa górskiego to pasjonaci związani ze swym sportem. Otrzymaliśmy wiele ważnych uwag i sugestii, które pokazują, że główni gracze są bardzo chętni do dalszego rozwijania swojego sportu", powiedział UCI Off Road Manager, Peter Abeele Van den.

Większość respondentów stwierdziło, że chcieliby zobaczyć osiem wyścigów w kalendarzu Pucharu Świata, który obejmie także miejsca poza Europą oraz kilka wydarzeń back-to-back. Wyjątkiem może być siedem wyścigów w roku olimpijskim. W ostatnich latach, liczba wyścigów Pucharu Świata wynosiła od sześciu do ośmiu.

W miejscach gdzie odcinki Pucharu Świata są niemożliwe do zrealizowania ze względu na miejską zabudowę terenu, rundy PŚ mogą być łączone z ważnymi etapami wyścigów. Choć nie zostało to nigdzie potwierdzone, do głowy przychodzi przede wszystkim etap PŚ w Południowej Afryce, który może być zorganizowany z okolicach wyścigu Cape Epic, również rozgrywany w Południowej Afryce.
Większość ankietowanych podkreśliła potrzebę ograniczenia zakresu w elitarnych wyścigach, często liczących 200 osób, gdzie spora liczba zawodników rywalizuje o najlepszą pozycję w ciasnych zakrętach, zwłaszcza na pierwszym okrążeniu. Zgodnie z ankietą, najlepszym sposobem ograniczenia zakresu jest rozdzielenie kategorii poniżej 23 i elity w Pucharze Świata. Obecnie, obie te kategorie są połączone. Nie wiadomo również, czy nowe podejście obejmie wyłącznie mężczyzn czy również kobiety, które mają mniej zawodniczek.
Inne rozwiązania ograniczenia zakresu w PŚ - np. zwiększenie liczby wymaganych punktów i ograniczanie udziału do UCI i teamów narodowych - nie uzyskały zbytniej popularności.

Juniorzy mogą nadal się do wyścigu Pucharu Świata cross-country, ale wciąż bez klasyfikacji generalnej, tak aby starty w zawodach nie były w sprzeczności z obowiązkami w szkole. Jednak drugoroczni juniorzy będą zdobywać punkty, które będą wliczane do ich rankingu UCI elity.

UCI prawdopodobnie doda imprezy do Pucharu Świata cross-country, typu short track lub eliminator - dadzą więcej możliwości dla zawodników do konkurowania w danym weekendzie Pucharu Świata. a także dadzą więcej możliwości mediom i TV. Takie wyścigi są już często częścią krajowych zawodów.

Respondentów pytano także, czy należy zmniejszyć dystanse zawodów Pucharu Świata. Zarówno zawodnicy, sponsorzy jak i kibice nie poparli tego pomysłu, ale zgłoszono uwagi na temat większej obecności mediów i relacji TV. UCI stwierdziło, że trasy wyścigów powinny zostać skrócone w celu poprawy transmisji telewizyjnej. Aktualne specyfikacje długości trasy oscylują od 5 do 9 km, zostaną zmniejszone do 4 do 6 km.

Wreszcie, większość respondentów uznała, że wyścigi XC są ważniejsze niż maratony, a UCI tajemniczo stwierdziła w swoim raporcie o "opracowaniu nowej koncepcji maratonów". Możliwe jest, że punkty w maratonach UCI nie będą już zaliczane do rankingu XC. Kilka lat temu, UCI zmniejszyło liczbę, a teraz prawdopodobnie zrezygnuje z Pucharu Świata w maratonie. Z drugiej jednak strony, popularność maratonów wśród rowerzystów i zawodników nadal rośnie.


komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl