Para-cycling - Torowe Mistrzostwa Świata 2011

para-cycling-logo2011

Wczoraj zostały rozegrane Para-kolarskie Mistrzostwa Świata na torze. Już podczas porannej sesji na włoskim velodromie padły dwa rekordy świata - pierwszy z nich został ustanowiony przez chińczyka Gui Hua Liang (C2) w wyścigu na dochodzenie na dystansie 3 km, z czasem 3:48.149 (3.50.198 do tej pory), a drugi przez australijczyka Michaela Gallaghera (C5) z czasem 4:37.230 (pobił on swój własny rekord 4.37.706 ustanowiony w Bordeaux 19.08.2007), również w wyścigu na dochodzenie do dystansie 4 km.

Wartym odnotowania był też hat trick jaki zafundowali kolarze z Wielkiej Brytanii - Darren Kenny, Shaun Mc Keown oraz Richard Waddon w wyścigu na dochodzenie zajęli odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsce (C3).

Optymizmem na przyszłość tchnie też fakt, że podwoiła się liczba startujących Pań na MIstrzostwach Świata przeciągu ostatnich dwóch lat.

"To świetna wiadomość - powiedziała Jayne Parsons (B&VI), kiedy została o to zapytana, Fantastycznie jest widzieć, że tak wielu młodych zawodników przyjeżdża. To podnosi poziom konkurencyjności i stawia nas starszych na nogi. Dostarcza więcej wyzwań i daje więcej motywacji" dodała nowozelandka, która w konkurencji jazdy na czas zdobyła wraz ze swą koleżanką Sonią Waddel brązowy medal. Pierwsze miejsce zajęła para z Australii Felicity Johnson i Stephanie Morton z czasem 1.09.393. Panie pokonały odcinek 1km z prędkością 51.878 km/h.

Jayne przebyła długą drogę w kolarstwie i była świadkiem zachodzących w nim zmian, z punktu widzenia integracji przede wszystkim - jest zadowolona.
"Nasze zmagania ogląda coraz większa liczba sportowców sprawnych i okazuje szacunek ze względu na nasze osiągnięcia. To wszystko przyczynia się do pojawiania się większej liczby sportowców z niepełnosprawnościami"