Pesto rosso, czekolada i masło orzechowe. Zrób to sam.


Masło orzechowe zwłaszcza na bazie orzeszków ziemnych potrafi nam dostarczyć pokaźne ilości białka. Jeśli wykonamy je sami w domu, mamy pewność i składu i ilości białka wyciągniętego ze składników. Sam przepis jest dość prosty, wymaga jedynie cierpliwości podczas mielenia.

SKŁADNIKI:

  • 2 szklanki dowolnych orzechów (laskowych, ziemnych, nerkowca, migdałów) 
  • kilka szczypt soli  
  • 1-2 łyżki syropu klonowego lub innego 
  • olej kokosowy

PRZYGOTOWANIE:

Rozgrzej piekarnik do 180° C Rozłóż orzechy na blasze do pieczenia i piecz przez około 6-10 minut. Co 3 minuty przemieszaj orzechy drewnianą łyżką.  Uważaj by ich nie przypalić. Powinny mieć złotawy kolor. Większość orzechów można wyłuskać po prażeniu.  By ściągnąć koszulkę z orzechów należy położyć wyprażone orzechy na czystej ścierce lub papierze i pocierać je miedzy dłońmi.  Migdały można sparzyć wrzątkiem i obrać jak woda trochę przestygnie (przed wsadzeniem do piekarnika).  Prażone orzechy wystudzić, włożyć do robota kuchennego/malaksera i miksować  aż orzechy wypuszczą swój naturalny olej i nabiorą półpłynnej konsystencji.  Co jakiś czas zatrzymaj robota i zeskrob orzechy, które osiadły na ściankach.  By zapobiec przegrzaniu maszyny dobrze jest też dać jej odpocząć na kilka minut.  Jeśli masa jest zbyt gęsta dodaj odrobinkę zimnej wody aż uzyskasz pożądaną konsystencję. w połowie mielenia dodaj syrop i sól.  Niektóre przepisy sugerują dodanie roztopionego oleju kokosowego by uzyskać bardziej kremową konsystencję, więc jeśli odpowiada ci kokos, wal śmiało łyżkę. *Masło przechowuj w zakręconym słoiczku w temp. pokojowej ok. 2 tygodni lub w lodówce ok. 4 tygodni  (w lodówce lekko twardnieje)


Pesto rosso z pomidorów. Włoska ręczna robota z Sycylii. I jak każdy fanatyk roweru nie możesz pominąć tego przepisu w swojej kuchni. Składnik wielu wartościowych dań zarówno obiadowych, jak i przekąsek. Oliwa z pierwszego tłoczenia i pomidory są niezastąpione w kolarskim menu.

SKŁADNIKI:

  • 150 g suszonych pomidorów 
  • 1/3 szklanki oliwy extra vergine 
  • 2 łyżki orzeszków pinii lub migdałów 
  • sól morska i pieprz świeżo mielony 
  • pół ząbka czosnku 
  • 3-4 łyżki startego Parmezanu

PRZYGOTOWANIE:

W przypadku czerwonego pesto polecam pomidory suszone, najlepiej na słońcu.  Jeśli nie macie swoich, możecie je zdobyć w sklepie.  Można tez użyć suszonych w zalewie z oliwy, lecz oliwę odsączamy w tym przypadku, gdyż nasza będzie zapewne dużo lepsza.  150 g suszu, 1/3 szklanki oliwy, garść orzeszków, lub migdałów, 100 g startego Parmezanu, szczypta soli morskiej i  świeżo mielonego pieprzu i wkładamy w moździerz i atakujemy  pałką, aż zniszczymy. Blender oczywiście sprawdzi się dużo lepiej by osiagnąć gładką konsystencję, jednak włosi w oryginale używali prostych narzędzi kuchennych.      

 

Domowej roboty czekolada to już spora rzadkość w kuchni. Smak nieco odbiega od tego co kupujemy w sklepie, jednak wartościami składników rozkłada je na łopatki jeszcze w blokach startowych

SKŁADNIKI:

  • 1 szklanka oleju kokosowego (tłoczonego na zimno) 
  • 3-4 łyżki syropu klonowego lub z agawy 
  • 3/4 szklanki dobrego ciemnego kakao (niesłodzonego) 
  • 1/4 szklanki masła migdałowego (może być też inne orzechowe) 
  • posiekane migdały, inne orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, wiórki kokosowe

PRZYGOTOWANIE:

Do mieszania można użyć blendera, miksera, w ostateczności mieszać ręcznie, ale sekretem jest bardzo dobre zmiksowanie całości.  Do wąskiego naczynia wkładamy olej kokosowy i dolewamy syrop. Miksujemy oba, aż stanie się płynny.  Syrop w ostateczności można zastąpić miodem, ale nieco zmieni smak czekolady.  Następnie dodajemy masło i dalej miksujemy do płynności. Wsypane kakao miksujemy również do całkowitego rozpuszczenia.  Dopiero dobrze wymieszane składniki dadzą nam właściwą bazę  czekolady.  Orzechy i bakalie należy posiekać przed miksowaniem, można wykorzystać kilka ich rodzajów.  Rodzynki należy namoczyć i dobrze odsączyć z wody.  Kandyzowaną skórkę pomarańczy można przygotować dużo wcześniej w kuchni. Przepis na nią jest równie banalny jak na czekoladę.  Wszystkie bakalie wsypujemy do masy i mieszamy dokładnie dość długo, ale już delikatnie.  Forma silikonowa nie wymaga żadnego przygotowania, łyżką dawkujemy do pojemniczków odpowiednią ilość.  Jeśli ktoś lubi kokos, można do kilku foremek przez zalaniem wsypać odrobinę na dno, będą potem widoczne na wierzchu.  Skórka pomarańczy natomiast dodaje czekoladzie finezji w smaku. Całą foremkę po wyrównaniu stawiamy na większej desce i uderzamy dłonią od spodu, by masa równomiernie przylgnęła do silikonu.  Pozostaje już tylko odstawić do lodówki i po kilku godzinach pałaszować.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl