Co robić kiedy nie możesz zasnąć

Im mniej światła tym lepiej

W drodze do łazienki nie zapalaj wszystkich świateł po drodze. Nasze ciało i mózg traktuje światło (nie ważne czy słoneczne czy sztuczne) jako sygnał do pobudki. Powinieneś włączać tylko te lampy, które są naprawdę potrzebne. Im jaśniejsze światło i dłuższa ekspozycja tym jesteśmy bardziej pobudzeni. Najlepszym rozwiązaniem byłoby błądzenie w ciemności ale nie każdy ma taką możliwość (np. można spaść ze schodów).

Czytaj, żeby zmęczyć oczy

Pamiętasz jak ciężko było powstrzymać zmęczenie ucząc się na sprawdzian w szkole? Wypróbuj tę metodę jako sposób na zaśnięcie. Weź do ręki gazetę albo książkę ale staraj się unikać takich, które mogą Cię poruszyć i przyspieszyć rytm serca – uzyskasz wtedy skutek odwrotny. Tak samo jak w przypadku spaceru do łazienki staraj się używać niezbyt mocnego światła. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, zbyt słabe światło pogarsza wzrok.

Użyj wyobraźni

Jeżeli chcesz się czymś zająć zamiast ciągłej zmiany pozycji w leżenia nie używaj do tego tabletu, telewizji czy komputera. Elektryczne urządzenia emitują światło, które Cię pobudza. Szczególnie te które trzymasz blisko twarzy jak telefon czy tablet. Zamiast tego wyobrażaj sobie coś przyjemnego jak urlop nad morzem (lepiej unikać myślenia o jeździe na rowerze bo to także pobudza) albo w wyobraźni przygotuj rower do jazdy.

Nie wstawaj

Leż na plecach, brzuchu albo na boku – zależnie od tego jaką pozycję lubisz. Po prostu nie wstawaj ani nie siadaj prosto. Ciało interpretuje taką pozycję jako sygnał do pobudki. Jeżeli chcesz się czymś zająć rób to w pozycji leżącej.

Nie podjadaj w nocy

Być może myślisz, że przekąska pomoże Ci szybciej zasnąć, ale nocne podjadanie tak naprawdę utrudnia zapadnięcie w sen. Wyjątkiem od reguły może być to kiedy budzimy się strasznie głodni, ponieważ ssanie w żołądku utrudni zasypianie. Jednak poza tym powinniśmy unikać wędrówek do lodówki. Częste podjadanie przyzwyczai nasz organizm i ciało, żeby oczekiwało jedzenia w nocy co sprawi, ze częściej będziemy mieć problem z budzeniem w środku nocy.

Wypróbuj relaksacje progresywną

Technika relaksacji która skupia się na poszczególnych partiach mięśni - polega na napinaniu i rozluźnianiu. Relaks całego ciała łączy się w dużej mierze z odprężeniem mózgu. Rozluźnienie mięśni daje organizmowi sygnał, że czas iść spać.

Nie nadrabiaj niedospanych godzin

Są osoby, którym dłuższa drzemka w ciągu dnia nie przeszkadza spać w nocy jak suseł. Jednak większości ludzi drzemka w ciągu dnia rozregulowuje zegar biologiczny. Staraj się unikać dłuższego snu w ciągu dnia a jeżeli potrzebujesz to zrób sobie krótką 10-30 minutową drzemkę. Organizm nie zdąży wejść w fazę snu głębokiego a krótki sen da Ci siłę do dalszego działania.

Źródło


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl