Schurter i Gunn Rita wygrali ostatnią edycję Pucharu Świata MTB

worldcup-valdisere-logo-hot

Wyścig kobiet

Jak wiemy, na starcie zabrakło Mai Włoszczowskiej, która zmaga się z kontuzją, a Paula Gorycka przebywa na zgrupowaniu w Sierra Nevada przed startem na IO w Londynie. Z Polek więc mogliśmy oglądać tylko Olę Dawidowicz (CCC Polkowice), naszą reprezentantkę na IO. Ola jechała przez większość wyścigu około 20 miejsca, na końcu przyspieszyła i zajęła 16 lokatę. Klasą samą dla siebie była Norweżka Gunn-Rita, która od początku jechała na czele, kontrolowała cały wyścig, a od połowy samotnie zmierzała do mety. Pomimo tego, że ma już 39 lat, nadal świetnie startuje i jest poza zasięgiem młodszych koleżanek – Julie Bresset byłą druga a Annie Last trzecia. Czyżby to ona szykowała się na złoty medal IO? To już 28 zwycięstwo w Pucharze Świata w karierze Norwerżki.

Wyścig U-23 mężczyzn

Przed startem wyścigu kobiet, na trasie pojawili się mężczyźni w kat. do lat 23. Zwyciężył Włoch  Gerhard Kerschbaumer (TX Active Bianchi) przed Jordanm Sarrou i Daniele Braidot. Startowała także dwójka Polaków, którzy na co dzień reprezentują barwy klubu KTM Racing Team Złoty Stok – Piotr Kurczab był 53 ze stratą 14 minut, a Marcin Kawalec 55. ze stratą niecałych 15 minut.

Wyścig elity mężczyzn

Typowany do zwycięstwa w swoim rodzinnym kraju Julien Absalon już na początku wyścigu postanowił zjechać do strefy technicznej i tam wymienić opony na błoto, gdyż warunki się pogorszyły. Później jednak i on wycofał się z rywalizacji – nie chciał pokazać swojej obecnej dyspozycji tuż przed startem w Londynie? Jaroslav Kulhavy z okrążenia na okrążenie jechał coraz wolniej, dojechał dopiero na 13. pozycji co jest także poniżej oczekiwań. Większość wyścigu prowadził Nino Schurter, który przyjechał przed Lukasem Fluckigerem i Włochem Marco Aurelio Fontana, który to był drugi jednak w końcówce wyraźnie osłabł.

Z Polaków najlepiej pojechał Marek Konwa (Milka-Superior MTB Racing Team), który niestety osłabł w trakcie wyścigu, jednak pod koniec wyraźnie przyspieszył i zameldował się na wysokiej 16 pozycji ze stratą 5 minut do zwycięzcy! Drugi nasz olimpijczyk Piotr Brzózka  (JBG - 2 Professional MTB Team) zajął 54 miejsce ze stratą 12 minut. Startował jeszcze jeden Polak, Rafał Hebisz, który zakończył zmagania na 76 miejscu, będąc zdublowany na 2 okrążenia do końca.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Znamy już, kto wygrał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata MTB. Wśród mężczyzn niepokonany okazał się Szwajcar Nino Schurter (SCOTT - SWISSPOWER MTB RACING TEAM), który zdobył 1200 pkt. Drugi jest Burry Stander z RPA (SPECIALIZED RACING) z 1058 pkt. na koncie. Trzecie miejsce zajął jego kolega z drużyny, Czech Jaroslav Kulhavy mający na koncie 856 pkt. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany został Marek Konwa (MILKA-SUPERIOR MTB RACING TEAM), na 37 miejscu z dorobkiem 217 pkt.  Na 73. jest Piotr Brzózka z 65 pkt, a dalej Marek Galiński 84. z 37 pkt.

Wśród pań zwyciężyła Catharine Pendrel z Kanady (LUNA PRO TEAM) mająca 1290 pkt w dorobku. Druga jest Gunn-Rita Dahle Flesjaa z Norwegii (MULTIVAN MERIDA BIKING TEAM) mająca na koncie 1048 pkt., trzecia Katerina Nash z Czech (LUNA PRO TEAM) z dorobkiem 954 pkt. Najwyżej sklasyfikowana Polka to na 9 miejscu Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) z 670 pkt., dalej Ola Dawidowicz 31. miejsce z 270 pkt, Magda Sadłecka 34. miejsce z 246 pkt., Ania Szafraniec na 53. pozycji z 20 pkt, na 65. miejscu jest Katarzyna Solus-Miśkowicz z 84 pkt.

W kategorii kobiety U-23 wygrała Yana Belomoyna z Ukrainy (BI&ESSE - INFOTRE PROTEK) z 460 pkt. 9. miejsce zajęła Paula Gorycka z 4F E-VIVE Racing Team z 140 pkt. Monika Żur, jej koleżanka klubowa zajęła 17. miejsce z 73 pkt.

Wśród panów do lat 23. wygrał Michiel Van Der Heijden z Holandii (RABOBANK GIANT OFFROAD TEAM) 395 pkt, przed Gerhard Kerschbaumer z Włoch (TX ACTIVE Bianchi) z 372 pkt i Markusem Schulte-Luenzum z Nieimiec (Focus Mig Team) z 327 pkt. Niestety żaden z Polaków nie zdobył tu punktów.