Niesamowity Absa Cape Epic wystartował!

cape-epic-00

Cape Epic 2012 w liczbach – 8 dni, 781 km i 16 300 m przewyższenia oraz 1200 zawodników. Jest to największy wyścig etapowy MTB na świecie – transmitowany w wielu telewizjach, o łącznej puli nagród pieniężnych blisko 300 000 zł (trzysta tysięcy złotych!). Udział w nim od wielu lat bierze światowa czołówka MTB – najsilniejsze duety w tym roku tworzą m.in. Christoph Sauser - Burry Stander, Karl Platt - Stefan Sahm, Kevin Evans - David George oraz Bart Brentjens - Jan Weevers.

Absa Cape Epic w 2011 roku wygrał duet drużyny 36ONE-SONGO-Specialized w składzie Christoph Sauser - Burry Stander, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium w aż 5 z 8 etapów. W sumie pokonanie wszystkich etapów zajęło im blisko 29 godzin!

Absa Cape Epic 2012

W pierwszym dniu, 25 marca, odbywał się prolog na 27 km trasie w miejscowości Meerendal in Durbanville. Wygrali go faworyci – Christoph Sauser i Burry Stander (36One-Songo-Specialized). Na drugim miejscu byli Kevin Evans i David George z 360LIFE, a na trzeciej pozycji ze startą ponad 2 minut dojechali Alban Lakat i Robert Mennen (Topeak Ergon Racing). Wśród kobiet zwyciężyły panie z Wheels4Life Sally Bigham i Esther Süss.

Polska drużyna Skandia SZiK Eska w składzie Marcin Piecuch i Arkadiusz Cygan zajęła pierwszego dnia 44. miejsce i straciła do liderów ponad 20 minut.

Drugiego dnia - 26 marca, rozpoczęło się już prawdziwe etapowe ściganie. I kolejny raz, na 115 kilometrowej trasie Christoph Sauser i faworyt lokalnej publiczności Burry Stander (RPA) wygrali ten etap i o 5 minut wyprzedzili zawodników drużyny Taem Stoeckli - Urs Huber/Konny Looser. Trzecie miejsce zajęła drużyna Team Bulls 2 w składzie Tim Böhme/Thomas Dietsch.

Bardzo dobrze zaprezentowali się Polacy – Marcin Piecuch i Arkadiusz Cygan zajęli 30. miejsce, na mecie zameldowali się ze stratą ponad 50 minut do liderów. W klasyfikacji generalnej zajmują na razie 39. pozycję.

Wśród pań klasyfikacja 1 etapu taka sam jak w prologu na trzech pierwszych pozycjach – ponownie wygrała Sally Bigham/Esther Süss  z Wheels4Life.