Bartosz Banach i RitaMalinkiewicz zwycięzcami cyklu Garmin MTB Series 2017!

Niedzielne zawody w Rumi zakończyły cykl maratonów kolarstwa górskiego – Garmin MTB Series 2017. Do udziału w zawodach zgłosiło się blisko pół tysiąca kolarzy, którzy mieli okazję ścigać się na jednej z najtrudniejszych tras na Pomorzu. Na trasie czekało na zawodników mnóstwo ciekawych i trudnych momentów, a Rumia określana często mianem „krainy błota i korzeni”, dawała się we znaki nawet tym najlepiej przygotowanym kolarzom. Imprezie towarzyszyła piękna pogoda i znakomici kibice, którzy obserwowali zaciętą sportową rywalizację na najwyższym poziomie.

Cykl Garmin MTB Series cieszy się ogromną popularnością i na stałe wpisał się kalendarz imprez MTB na Pomorzu. Tradycyjnie składa się z trzech etapów, organizowanych tydzień po tygodniu. Inauguracja tegorocznego cyklu odbyła się 24 września w Wejherowie, drugi etap odbył się 1 października w Stężycy, finałowa edycja odbyła się w Rumi. To właśnie tu kolarze mieli ostatnią szansę, aby poprawić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu, która jest sumączasów wszystkich trzech etapów na danym dystansie. Rywalizacja podczas najtrudniejszego etapu cyklu zadecydowała o ostatecznym kształcie klasyfikacji!

Pierwsi zawodnicy z dystansu MAXI, z dotychczasowym liderem klasyfikacji generalnej Łukaszem Derheldem na czele, wystartowali punktualnie o godzinie 11:00. Po pierwszej pętli z kilkuminutową przewagą prowadził jednak Bartosz Banach (Torus - Apteka Gemini), który samotnie pokonywał kolejne kilometry. W drugiej połowie dystansudogonił go Michał Bogdziewicz, jednak Banach odparł atak i w samotnym finishu minął linię mety z czasem 02:24:25,26. Drugi na mecie ze stratą 15 sekund do lidera był Bogdziewicz (02:24:39,74, Apteka Gemini). Trzecie miejsce na podium zajął Krzysztof Krzywy (02:27:21,38, Nexus Team). Trasa w Rumi okazała się trudna i nieprzewidywalna - Łukasza Derhelda niewątpliwie dopadł pech i nie ukończył zawodów z powodu wypadku na pierwszych kilometrach trasy.

Tym samym Bartosz Banach, który po wcześniejszych etapach tracił jedynie sekundę do lidera zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2017 na dystansie MAXI z łącznym czasem 06:19:30. Wyprzedził Michała Bogdziewicza (06:19:44) i Krzysztofa Krzywego (06:22:25).

„Od startu utrzymywałem mocne tempo, a pod koniec pierwszej pętli zaatakowałem. Jechałem równo, starałem się nie szarżować na podjazdach i odpoczywać na zjazdach. W pewnym momencie Michał mnie dogonił, jechaliśmy chwilkę razem, ale ja na ostatnie etapy zachowałem więcej sił” – powiedział Bartosz Banach, który zwyciężył etap w Rumi i w klasyfikacji generalnej cyklu 2017.

W rywalizacji kobiet na długim dystansie nie miała sobie równych liderka cyklu po dwóch etapach –Rita Malinkiewicz (03:02:38,50, CST MTB Team), która wyprzedziła na mecie w Rumi Aleksandrę Zabrocką (03:04:44,35) i Katarzynę Łysek (03:07:55,63). Tym samym Rita Malinkiewicz wygrała klasyfikację końcową Garmin MTB Series 2017 na dystansie MAXI z łącznym czasem 07:31:59. Druga w „generalce” była zeszłoroczna zwyciężczyni całego cyklu Katarzyna Łysek (07:40:22), a trzecia Aleksandra Zabrocka (07:52:07).

Wyścig na dystansie MINI w Rumi wygrał Piotr Rzeszutek (01:11:58,46) Drugie miejsce na podium zajął Arek Petka (01:14:06,22). Obaj przedstawiciele Klubu Kolarskiego Lew Lębork podzielili między sobą także dwa najwyższe stopnie podium w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu,gdzie także pierwszy był Piotr Rzeszutek z łącznym czasem 03:03:48, a drugi Arek Petka 03:05:57. Trzecie miejsce na podium etapu w Rumiprzypadło Janowi Krukowskiemu (01:14:07,93, MLKS Baszta Bytów.Krukowski zajął także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2017 z czasem 03:08:33.

Wśród pań na krótszym dystansie rozgrywanym w Rumi zwyciężyła Elżbieta Wydrowska(01:38:36,79, Old School MTB Gdańsk), przedWeroniką Lorkowską(01:39:28,42, Team Verge Polska). Trzecia na mecie zameldowała się Marta Ziemer (01:39:43,79, GK STG).

W klasyfikacji generalnej dystansu MINI wśród pań wygrała Weronika Lorkowska, która prowadziła od pierwszego etapu. Jej łączny czas po trzech etapach to 03:55:26. Drugiej miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyła Marta Ziemer (04:02:06), a trzecie Elżbieta Wydrowska (04:02:51).

„Single pod koniec trasy były naprawdę fantastyczne, pełno korzeni i błota, dzięki czemu można było na chwilę zapomnieć o tym, że trasa jest naprawdę ciężka i bawić się tym. Urzekła mnie szczególnie jedna prosta przy klifie z widokiem zapierającym dech w piersiach. Trasa w Rumi jest naprawdę fantastyczna i ze startu tutaj można czerpać ogromną radość. To właśnie była kwintesencja MTB, czyli tego co kocham!” – powiedziała Weronika Lorkowska, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie MINI.

Na zakończenie trzeciego etapu każdy uczestnik, który ukończył wszystkie 3 imprezy otrzymał koszulkę finishera cyklu i tym samym zawody w Rumi zakończyły tegoroczny cykl Garmin MTB Series. Organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję, a szczegóły dotyczące kalendarza na 2018 rok będą znane w najbliższym czasie. Więcej informacji na stronie www.mtbseries.pl

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.