Wielki Finał Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty za nami!

W ubiegłą sobotę, w Wierchomli, miał miejsce ostatni już w tym sezonie maraton rowerowy Kellys Cyklokarpaty. Dzięki malowniczej, górskiej miejscowości, urozmaiconej trasie, zarówno technicznie jak i widokowo oraz dzięki wieczornej imprezie kończącej tegoroczny cykl, edycja ta była jedną z najbardziej wyczekiwanych w sezonie. Tym razem jednak organizatorzy nie pozwolili zapomnieć o sobie tak szybko i dzięki dużym przewyższeniom (2650m na dystansie Giga), zawodnicy prędko nie zapomną tego mocnego zakończenia!

Pogoda na Wielkim Finale dopisała idealnie i pomimo chłodu z samego rana, zawodników szybko rozgrzało słońce, które towarzyszyło im cały dzień. Łącznie na starcie pojawiło się 499 rowerzystów, w tym 49 kobiet, którym należą się wielkie brawa za wolę walki.

Maraton odbył się na trzech dystansach: Hobby (28 km), Mega (48 km) i Giga (67 km). Najlepszym zawodnikiem na dystansie Hobby okazał się Jakub Cierbiak (JC-TB Wiedeń) z czasem 1h 31min. Zaledwie minutę po nim metę przekroczyli Adrian Kwiecień (R.A.S. SUPERIOR sowasport.pl) oraz Rafał Gołąbek (MTB MOSiR Dukla). Wśród kobiet zwyciężyła Janina Nawój (ROWEROMANIA Sanok) wyprzedzając rywalki aż o 7min i kończąc wyścig z czasem 2h 3min. Jako druga metę przekroczyła Olga Sołtys (THULE - JMP) z czasem 2h 11min. Trzecia na podium stanęła Barbara Wierzgacz (Lacho Team) z czasem 2h 14 min.

Na dystansie Mega najlepszy okazał się Piotr Sajdak (Movimento UKS PG Wojnicz) wyprzedzając rywali o 6min i kończąc wyścig z czasem 2h 36min. Drugi na mecie pojawił się Kamil Pomarański (CYCLO TRENER TEAM) z czasem 2h 42min, natomiast trzeci na podium stanął Sławomir Dziwisz z czasem 2h 46min. Wśród kobiet zwyciężyła agdalena Golonka (KSPO brakeparts.pl), wyprzedzając rywalki aż o 39min i kończąc wyścig z czasem 3h 22min. Po niej na metę wjechały Katarzyna Galewicz z czasem 4h 1min oraz Dagmara Ochot z czasem 4h 2min.

Na dystansie Giga zwyciężył Andrzej Jarosz (72D OSHEE WINDSPORT TEAM) wyprzedzając rywali o 6min i kończąc wyścig z czasem 3h 35min. Drugi na mecie pojawił się Mateusz Rejch (SST Lubcza) z czasem 3h 41 min. Trzeci na podium stanął Tomasz Bal (LUBOŃ Skomielna Biała Head Team) z czasem 3h 43min. Tym razem kobiety postawiły na mniejsze dystanse, na których osiągnęły bardzo dobre wyniki.

W Wierchomli odbyła się również klasyfikacja Pracowników Oświaty, gdzie wśród mężczyzn najlepszy okazał się Łukasz Grzesik (www.printsmarket.pl), a wśród kobiet Daniela Węglińska (Roztocze Cycling Team) oraz klasyfikacja Członków ZNP, gdzie wśród mężczyzn zwyciężył Marcin Przetacznik (Grupetto-Cyklopedia Gorlice), natomiast wśród kobiet była to ponownie Daniela Węglińska (Roztocze Cycling Team).

Organizatorzy postarali się, aby zakończenie sezonu 2017 na długo pozostało w pamięci zawodników. I faktycznie, świetnie przygotowane trasy, tętniące życiem miasteczko zawodów, typowo kolarski posiłek regeneracyjny oraz wieczorna dekoracja Klasyfikacja Generalnej oraz impreza w hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort sprawiły, że zawodnicy już z niecierpliwością wyczekują przyszłorocznego kalendarza.

Zawodnicy ponownie mogli wypożyczyć na maraton lub przetestować przez 30 minut rower marki Kellys, z najnowszej kolekcji 2017. Do wyboru były między innymi takie modele jak Hacker 90, Stage 90 czy damski Desire, które wcześniej można zarezerwować w Systemie Timedo i odebrać w centrum testowym Kellys w miasteczku zawodów. Startujący mogli również wyczyścić swój sprzęt używając udostępnionych urządzeń myjących.

Wiele emocji dostarczyły dziecięce wyścigi JUNIOR XC RACE, które odbyły się w miasteczku zawodów. Dzieci, w zależności od wieku, miały do pokonania trasy o różnych poziomach trudności, które zostały precyzyjnie ułożone przez organizatorów. Pociechy jak zawsze świetnie sprostały wyzwaniu wykazując hart ducha i wolę walki. Na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal oraz dyplom.

Jak już zostało wyżej wspomniane, była to ostatnia edycja Kellys Cyklokarpaty 2017. Teraz przyszedł czas na odpoczynek i regenerację oraz szykowanie formy na przyszły sezon. Już wkrótce pojawi się kalendarz wyścigów na 2018 rok.

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.