Maraton Kresowy w Drohiczynie na 5!

Po raz piąty w historii Drohiczyna Maratony Kresowe zawitały do jednego z najpiękniejszych i najstarszych miasteczek Podlasia. Czterystu zawodników z czterech krajów rywalizowało na trzech dystansach. Litewscy reprezentanci białostockiej drużyny Sprint SBR Bank Team zwyciężyli na głównym dystansie Kellys Maraton. Sarunas Pacevicius i Sylvija Latozaite byli nie do pokonania.

Tradycją wyścigów „W Dolinie Góry Zamkowej” są 15- kilometrowe pętle, ze stromymi podjazdami, oraz szybkimi zjazdami na których kolarze osiągają prędkości przekraczające 60 km/ godz. Tym razem dodatkową trudnością były błotne fragmenty trasy, za sprawą ulewnych deszczy, które pojawiły się w Drohiczynie na kilkadziesiąt godzin przed startem. Na szczęście w dniu zawodów pogoda była doskonała do jazdy.

Kellys Maraton wygrał z przewagą ponad 5 minut Sarunas Paevicius (Sprint SBR Bank Team). Była to największa przewaga czasowa na trasach drohiczyńskich w historii cyklu MK. Miejsce drugie należało do Wiktora Gindorowicza (Bliska Team). 22-letni Orlik z Wasilkowa odniósł największe w tym sezonie zwycięstwo na Maratonach Kresowych. Trzecim zawodnikiem Kellys Maratonu był Arturas Remeika (Jokers -Santa Monica Networks). Remeika już w tym sezonie  był w ścisłej trójce Open, w Białymstoku stanął na drugim stopniu podium. W pierwszej dziesiątce było pięciu Polaków, czterech Litwinów i jeden zawodnik z Białorusi.

Sylvija Latozaite po raz kolejny zwyciężyła wśród Kobiet. Tylko 13-tu zawodników było szybszych tego dnia od 24-letniej reprezentantki drużyny Sprint SBR Bank Team, która potrzebowała 02:06:05 żeby zameldować się na mecie. Ponad osiem minut później linię mety przekroczyła Yuliya  Tsalahuz z Mińska. Był to trzeci start zawodniczki z Białorusi w cyklu Maratonów Kresowych, gdzie po raz drugi zajęła miejsce vice liderki wyścigu. Na trzecim stopniu podium stanęła Izabela Kłosowska z Grupy Szalonych Rowerzystów. Na 58 ukończonych wyścigów tego cyklu  Kłosowska tyko raz znalazła się poza ścisłym podium. Tak więc na podium stanęły reprezentantki trzech krajów: Litwy, Białorusi i Polski.

Mariusz Rynkiewicz (KK 24 H): „Sama trasa malowniczo położona, szybka i bardzo dynamiczna. Podjazdy dawały radość pompowania rowerem.”

Zwycięstwo na dystansie Półmaratonu, który liczył 30 km odniósł ponownie Piotr Krysiewicz z UKS Wygoda Białystok. Fantastyczny wyścig pojechał Michał Bojarczak (Bliska Tam). Starszy od Krysiewicza o 25 lat Bojarczak w pięknym stylu zdobył miejsce drugie. Trzecim zawodnikiem Półmaratonu został klubowy kolega Bojarczaka, Piotr Chrzanowski – zwycięzca Drohiczyna z dwóch poprzednich sezonów. Chrzanowski, mimo awarii sprzętowej, niesiony entuzjastycznym dopingiem kibiców ukończył wyścig, udowadniając, że nie warto odpuszczać. Czwarte miejsce należało do Yahora Prasviryna z Velogrodna, szerokie podium zamknął Dawid Bojarczak – syn vice lidera wyścigu.

Piotr Krysiewicz : „Dzisiaj po ataku na 10 km i odjeździe z 2 zawodnikami , postawiłem wszystko na jedną kartę i na 5km do mety na podjeździe zaatakowałem na solo. Dowiozłem prowadzenie do mety”.

Michał Bojarczak: „Drohiczyn jak dla mnie królewski etap MK dzięki fajnym podjazdom, które troszkę dają w kość i mocno rozrywają peleton. Znowu drugi open, to już trzeci raz w tym sezonie. Jak to mówią do trzech razy sztuka”.

Wśród Pań zwyciężyła Marzena Moniuszko (Pie3cki Team) z czasem 01:07:28. Dotychczasowa liderka Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski), pomimo złapania dwukrotnej gumy na trasie była druga. Trzecią zawodniczką 30-kilometrowego dystansu została  Agnieszka Pomian (Bliska Team).

Grzmot Podlasia: „

Wyścig ten jest bardzo klimatyczny, ponieważ rozgrywa się na rundach przebiegających przez centrum miasta. Trasa była atrakcyjna zarówno dla kibiców jak i samych kolarzy, którzy częściej mogli się spotkać z dopingującymi ich bliskimi. Na rundach musieliśmy zmierzyć się z trzema, już chyba kultowymi podjazdami, dwoma wymagającymi, bardzo sztywnymi przy centrum miasta i jednym nieco dłuższym, szutrowym tuż za miastem. Po którym mieliśmy niemal górski zjazd, gdzie można było rozwijać zawrotne prędkości. „

Na dystansie Author Mini Maraton  (10km) zacięty finisz stoczyli między sobą przedstawiciele Litwy i Białorusi. O grubość opony szybszy okazał się 10-letni Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team). Kiryl Marchyk z Veologrodna był drugi. Trzecim zawodnikiem dystansu Author Mini Maraton został Olaf Koncewicz ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach Gmina Supraśl.

Wśród Pań zwycięstwo odniosła Patrycja Taudul (UKS Feniks Krynki). Druga była Wiktoria Józefowicz (UKS Feniks Krynki). Na trzecim stopniu podium stanęła Malwina Krzyczkowska (Akademia Michała Podlaskiego UKS Victoria Radzymin).

Przed głównymi startami został rozegrany wyścig Mikro dla najmłodszych dzieci. Najmłodszą uczestniczką była dwuletnia Martyna Pugacz z Gdańska. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zabawach i konkursach przygotowanych przez Strefę Animacyjną.

Zawodnicy tradycyjnie już korzystali z serwisu rowerowego, i strefy SPA Fenwicks dla rowerów.

Wyjątkową atrakcją były wieczorne koncerty, wyplatanie i puszczanie wianków związane z XVIII Nadbużańską Nocą Świętojańską. Hymn Drohiczyna niósł się z nurtem Bugu do późnych godzin nocnych.

Organizatorem wyścigu w Drohiczynie była Fundacja „Maratony Kresowe” przy wsparciu Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Drohiczynie, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami byli Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, marka Primacol oraz Decathlon Białystok.

Kolejny wyścig odbędzie się w Gołdapi. Zawodnicy Półmaratonu w kategorii M3 i M4 zapowiadają, że w Gołdapi będą walczyć o zwycięstwo. Czy młode wilki im na to pozwolą? Zapowiada się emocjonujący wyścig. Koniecznie trzeba tam być.