Michaił Besago i Sylvija Latozaite zwycięzcami VI etapu Maratonów Kresowych w Międzyrzecu Podlaskim

W ubiegłą niedzielę zawodnicy Maratonów Kresowych, zgodnie z hasłem reklamującym kolejny wyścig „wskoczyli po przygodę” do Międzyrzeca Podlaskiego. Na najdłuższym dystansie Kellys Maraton zwyciężył Michaił Besago z Mińska. Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) ponownie triumfowała wśród Pań.

Tym razem organizatorzy zaproponowali uczestnikom ściganie się po 15 km rundach, które prowadziły wokół jezior. Paweł Tusz, jeden z autorów trasy i współorganizator wyścigu tak relacjonował tegoroczną odsłonę: „Pierwsza runda bardziej zapoznawcza, a druga na "ostro" i bez litości!  Serpentynka pod stokiem nie miała litości nawet dla najmocniejszych, kilka upadków, zerwane łańcuchy i przerzutki mogą tylko to potwierdzić”.

Cztery 15 kilometrowe rundy pokonał najszybciej Michaił Besago z Mińska, który na Kresowych pojawił się po raz pierwszy w tym sezonie. Jedynka Maratonów Kresowych Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) ponownie był drugi, tracąc do zwycięzcy pół minuty. Reprezentant Białorusi Yauheni Navosad zajął trzecie miejsce z czasem 02:02:12. Jednocześnie ci sami zawodnicy stanowili podium w kategorii M2. 

O czołowe miejsca rywalizował z najlepszymi zwycięzca trasy z Knyszyna, Patryk Muśko (Muśko Team), któremu zabrakło ponad 30 sekund do podium.

Po raz kolejny Sylvija Latozaite (Sprint SBR Bank Team) nie pozostawiła złudzeń co do tego, kto króluje na tegorocznych trasach wśród Pań na dystansie Kellys Maratonu. Mimo kontuzji odniesionej dwa tygodnie wcześniej wygrała z ponad 11 minutową przewagą nad Yuliyą Tsalahuz z Mińska i Tatianą Skurat (Velopark). Tym samym po raz pierwszy w historii Maratonów Kresowych Polacy nie pojawili się na czołowych stopniach podium dystansu Kellys Maraton.

Jacek Chodoń (Baran Cycling Team)  – 2 miejsce, kategoria M5 : ”Trasa była łatwa, ale nie nudna. Prawie cały czas trzeba było jechać to w lewo to w prawo. Były trudniejsze elementy techniczne po niewielkich wzniesieniach, sporo głębokiego piachu i ciekawe single nad brzegami jezior czy stawów. Największą jednak trudność sprawiała mi nierówność terenu. Ciągłe podskakiwanie na dołach i korzeniach skutecznie wybijało z rytmu i wymuszało stawanie co chwila na pedały.”

Dużo emocji dostarcza też rywalizacja drużynowa. Na Kellys Maratonie od początku sezonu toczy się zacięte współzawodnictwo o pierwsze miejsce  pomiędzy dwiema białostockimi drużynami Sprint SBR Bank Team i Mistralem. Tym razem silniejszym zespołem okazał się Sprint SBR Bank Team. Trzeci sękacz z Prowincji przypadł w nagrodzie drużynie KK 24 H z Ostrołęki.

Półmaraton liczył 28 km. Wygrał przedstawiciel UKS Wygoda Białystok, Piotr Krysiewicz, który uzyskał czas 01:01:06.  Podium uzupełnili Piotr Kryński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) oraz Szymon Pomian UKS Wygoda Białystok.

Wśród Pań zwyciężyła niepokonana w tym sezonie Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski). Ponad pięć minut później linię mety przekroczyła Katarzyna Citko (Bliska Team). Puchar i bony za trzecie otrzymała Marzenia Moniuszko (Pie3cki Team).

Jolanta Myć (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) 1 Open Półmaraton:

„Trasę maratonu w Międzyrzecu Podl. objechałam tydzień wcześniej z dzieckiem w foteliku, a na samym wyścigu poszło jak po maśle. Mądra i czujna jazda pozwoliła uniknąć dwóch kraks .Rundy znakomicie się sprawdziły,bo było szybko ,technicznie i widowiskowo”.

22 drużyny Półmaratonu rywalizowały o miano najlepszej w Międzyrzecu Podlaskim. Zwyciężył UKS Wygoda Białystok. Gospodarze imprezy MTB Huragan Międzyrzec Podlaski, zajęli miejsce drugie. Trzecią ekipą Półmaratonu została Augustowianka Team.

Bliska Team – 4 miejsce, kat. drużynowa, Półmaraton: „Trasa poprowadzona wokół jeziora dała nam się we znaki. Było dużo kurzu, piasku, single i odcinki specjalne, które mogłyby się znaleźć na wyścigu XC”.

Grzmot Podlasia - „Trasa z profilu wyglądała na łatwą, jednak organizatorzy pokazali, że nawet na terenie równinnym, można tak poprowadzić trasę wyścigu, by zawodnicy nie mieli czasu się nudzić. Szybkie odcinki przez las i pola, przemieszane były z ciasnymi i technicznymi singlami, których płynne pokonanie wymagało skupienia oraz umiejętności technicznych.”

Author Mini Maraton liczący 8 km wygrali 10-latkowie:Ignas Kertenis (Sprint SBR Bank Team) wśród Panów i Nikola Gliniecka (SKK Sokół) – najszybsza z Pań.

Najszybszą drużyną Author Mini Maratonu został Triathlon Siedlce Club. Jednocześnie ta sama drużyna otrzymała niespodziankę od firmy Kellys za najlepszy doping dla wszystkich startujących zawodników.

Tradycyjnie odbył się również wyścig MIKRO dla najmłodszych dzieci. Każdy uczestnik MIKRO otrzymał pamiątkowy medal, dyplom-kolorowankę oraz nagrodę, której fundatorem była firma Kellys. Najmłodszym startującym uczestnikiem był dwuletni Wojtek Czapliński z Lublina.

Strefa Animacji jak zawsze przygotowała wiele kreatywnych zabaw. Tym razem dzięki produktom Monumi uczestnicy Maratonów Kresowych mieli okazję tworzyć trójwymiarowe kamieniczki, które służą jako schowki na dziecięce skarby.

Tradycyjnie można było skorzystać z fachowego doradztwa w serwisie rowerowym Milsportu, uzyskać pełne informacje o suplementach firmy Sanas, a także umyć rowery profesjonalnymi produktami Fenwicksa.

Organizatorem wyścigu w Międzyrzecu Podlaskim była Fundacja „Maratony Kresowe” przy wsparciu  MOSIR Międzyrzec Podlaski, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami byli Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, Sanas, Garmin, marka Primacol oraz Decathlon Białystok.

Kolejna odsłona Maratonów Kresowych odbędzie się 24 czerwca w Drohiczynie. Więcej informacji na stronie www.maratonykresowe.pl


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl