NORTHTEC MTB ZIMĄ ZA NAMI

Ostatni etap cyklu nie tylko wyłonił kolejnych zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Wyróżnionych zostało także ponad 200 zawodniczek i zawodników, którym Cezary Zamana osobiście wręczył medale za przejechanie wszystkich czterech zimowych maratonów Northtec MTB Zimą.

Na mecie finałowego etapu w Długosiodle zameldowało się blisko 400 rowerzystów. Tym razem ścigali się w niemalże przedwiosennej aurze, co stanowiło miłą odmianę po trzech wcześniejszych etapach. Zapamiętane zostały one z zaciętej rywalizacji rozgrywanej w zimowej i mroźnej scenerii.

Warunki pogodowe mogły stanowić wyzwanie dla organizatorów. Błoto, kałuże czy rozmokłe trakty nie ułatwiają jazdy, ale pracująca od rana ekipa Zamana Group stanęła na wysokości zdania. Zresztą, zawodnicy cyklu Northtec MTB Zimą już nie raz i nie dwa udowodnili, że gotowi są na każde wyzwanie. Tym razem również nie zawiedli, udowadniając, że mimo zimowej przerwy mają już sporo mocy w nogach.

Mknęli po wyznaczonej trasie w zaskakująco dobrym tempie. Szybki charakter maratonu wynikał też z tego, że rowerzyści ścigali się także na asfalcie. Część etapu wiodła przez główne ulice gminy. Start i zacięty finisz wyścigu przypominał kolarski klasyk. Ale na charakter etapu w Długosiodle, jak i całego cyklu składa się coś więcej niż jazda ramię w ramię, koło w koło w niskiej temperaturze.

„Zimowy cykl ma tę specjalną atmosferę, której zawodnicy w letnim cyklu nie uświadczą” – mówi dyrektor sportowy cyklu Cezary Zamana. „Te grochówki, fasolowe, żurki jedzone po mecie na szkolnych ławkach. Zapach maści rozgrzewających wypełniających przebieralnie, no i zapał może największych fanów kolarstwa terenowego, którzy nie odsyłają swoich rowerowych rumaków do garażu na zimowy sen” – opisuje Zamana.

Tego, że udział w zimowym ściganiu zaprocentuje już wkrótce, organizator wyścigu jest absolutnie pewien. „Wierzę ze ta zimowa zaprawa dla tak wielu zawodników przyniesie efekty w zasadniczym sezonie letnich maratonów. Wszystkim uczestnikom cyklu zimowego życzę zasłużonego odpoczynku i spokoju przed letnim sezonem. Są o krok do przodu od tych, którzy w nim udziału nie wzięli.”

Zwycięzca Tour de Pologne nie ustaje także w swoich wysiłkach na rzecz promocji kolarstwa. Dzięki swoim dobrym relacjom z władzami samorządowymi, udało mu się przekonać wójta do otwarcia pierwszej w gminie szkółki kolarskiej. Czy już za rok na etapie w Długosiodle stanie jej wychowanek? Oby.

Kończy się zimowy cykl, a na horyzoncie jest już pierwszy maraton flagowego cyklu – Mazovia MTB Marathon, która w tym sezonie sponsorowana będzie przez Cisowiankę, producenta wody mineralnej.

Wyniki maratonu w Długosiodle:

Na dystansie Mega zwyciężył Arkadiusz Jusiński, który 41 km przejechał z czasem 01:28:10. Za nim finiszował Kamil Kuszmider z czasem 01:28:27. Trzecie miejsce zajął Marek Stram z czasem 01:29:21. Wśród kobiet najlepsza była Krystyna Żyżyńska-Galeńska z czasem 01:47:24, za którą na metę kolejno wjechały: Joanna Gumieniak z czasem 01:47:36 i Dorota Rajska z czasem 01:49:55.

Na dystansie Fit zwyciężył Jan Tenderenda, który 25 km przejechał z czasem 00:55:36. Tuż za nim wjechał Adam Płoski z czasem 00:55:46. Trzecie miejsce zajął Robert Sawa z czasem 00:55:47. Wśród kobiet najszybsza była Justyna Tarnowska z czasem 01:06:28, za którą na metę kolejno wjechały: Iwona Zaniewska z czasem 01:11:38 i Agnieszka Troińska z czasem 01:12:41.

Zwycięzcą na dystansie Hobby został Szymon Lachowicz, który 8 km przejechał z czasem 00:18:33. Drugi wjechał Mateusz Szyszko z czasem 00:18:53. Trzecie miejsce zajął Eryk Kornacki z czasem 00:19:08. Wśród kobiet najszybsza była Jagoda Rzeszot z czasem 00:21:13, za którą na metę wjechała Malwina Krzyczkowska z czasem 00:22:03 i Julia Gajewska z czasem 00:23:27.