Torowe ME: Kolejne medale Kaczkowskiej i Pawłowskiej

Justyna Kaczkowska i Katarzyna Pawłowska zdobyły swój drugi medal - po wyścigu drużynowym - w tegorocznych torowych mistrzostwach Europy. Dla Polski był to odpowiednio czwarty i piąty krążek ME 2016.

Justyna Kaczkowska wywalczyła go w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Jest ona mistrzynią Europy i świata juniorek oraz młodzieżową mistrzynią Europy w tej konkurencji. W eliminacjach potwierdziła swoje ogromne możliwości, notujący drugi najlepszy czas - 3:31.736.

Awansowała w ten sposób do finału A, w którym zmierzyła się z Katie Archibald (Wielka Brytania). Polka pojechała nieco wolniej niż w kwalifikacjach, przegrała z rywalką, ale dorzuciła do swojej bogatej kolekcji kolejny medal - pierwszy indywidualny w imprezie mistrzowskiej elity.

Wyniki - wyścig indywidualny kobiet - eliminacje

Wyniki - wyścig indywidualny kobiet - finał

Katarzyna Pawłowska przystąpiła do wyścigu punktowego w tęczowej koszulce, jako mistrzyni świata. Była ona też obrończynią tytułu mistrzyni Europy. Rozpoczęła wyścig bardzo dobrze, od zgromadzenia 10 punktów. Później, na kolejnych punktowanych okrążeniach nie była w stanie powiększyć swojego dorobku, ale medal zapewniła sobie w ostatnim sprincie. Zajęła w nim 3. miejsce i na tej samej lokacie zakończyła zmagania. Zdobyła brąz, a na podium stanęła z nią Kirsten Wild (Holandia) i Jolien Dhoore (Belgia).

Wyniki - wyścig punktowy kobiet - finał

Po wywalczeniu złota w sprincie drużynowym, do sprintu indywidualnego przystąpili Mateusz Rudyk i Kamil Kuczyński. Obaj bez problemu przebrnęli przez eliminacje - z 9. i 8. czasem. Pokonali także swoich rywali w 1/16, ale już w 1/8 obaj musieli uznać wyższość przeciwników.

Nie zdołali oni też wywalczyć przepustki do kolejnej fazy w repasażach i zakończyli swój udział w mistrzostwach.

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - kwalifikacje

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - 1/16

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - 1/8

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - repasaże po 1/8

Adrian Tekliński, który pierwszego dnia europejskiego czempionatu został wicemistrzem w scratchu, reprezentował Polskę też w omnium. Tym razem w wyścigu na kreskę, pierwszej konkurencji czwórboju w nowej formule, zajął 4. lokatę.

Ostatecznie zakończył uplasował się na 9.pozycji, a po tytuł sięgnął Hiszpan Albert Torres Barcelo.

Wyniki - omnium mężczyzn - scratch

Wyniki - omnium mężczyzn - tempo (wkrótce)

Wyniki - omnium mężczyzn - eliminacyjny

Wyniki - omnium mężczyzn - punktowy i klasyfikacja końcowa

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.