Torowe ME: Kolejne medale Kaczkowskiej i Pawłowskiej

Justyna Kaczkowska i Katarzyna Pawłowska zdobyły swój drugi medal - po wyścigu drużynowym - w tegorocznych torowych mistrzostwach Europy. Dla Polski był to odpowiednio czwarty i piąty krążek ME 2016.

Justyna Kaczkowska wywalczyła go w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Jest ona mistrzynią Europy i świata juniorek oraz młodzieżową mistrzynią Europy w tej konkurencji. W eliminacjach potwierdziła swoje ogromne możliwości, notujący drugi najlepszy czas - 3:31.736.

Awansowała w ten sposób do finału A, w którym zmierzyła się z Katie Archibald (Wielka Brytania). Polka pojechała nieco wolniej niż w kwalifikacjach, przegrała z rywalką, ale dorzuciła do swojej bogatej kolekcji kolejny medal - pierwszy indywidualny w imprezie mistrzowskiej elity.

Wyniki - wyścig indywidualny kobiet - eliminacje

Wyniki - wyścig indywidualny kobiet - finał

Katarzyna Pawłowska przystąpiła do wyścigu punktowego w tęczowej koszulce, jako mistrzyni świata. Była ona też obrończynią tytułu mistrzyni Europy. Rozpoczęła wyścig bardzo dobrze, od zgromadzenia 10 punktów. Później, na kolejnych punktowanych okrążeniach nie była w stanie powiększyć swojego dorobku, ale medal zapewniła sobie w ostatnim sprincie. Zajęła w nim 3. miejsce i na tej samej lokacie zakończyła zmagania. Zdobyła brąz, a na podium stanęła z nią Kirsten Wild (Holandia) i Jolien Dhoore (Belgia).

Wyniki - wyścig punktowy kobiet - finał

Po wywalczeniu złota w sprincie drużynowym, do sprintu indywidualnego przystąpili Mateusz Rudyk i Kamil Kuczyński. Obaj bez problemu przebrnęli przez eliminacje - z 9. i 8. czasem. Pokonali także swoich rywali w 1/16, ale już w 1/8 obaj musieli uznać wyższość przeciwników.

Nie zdołali oni też wywalczyć przepustki do kolejnej fazy w repasażach i zakończyli swój udział w mistrzostwach.

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - kwalifikacje

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - 1/16

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - 1/8

Wyniki - sprint indywidualny mężczyzn - repasaże po 1/8

Adrian Tekliński, który pierwszego dnia europejskiego czempionatu został wicemistrzem w scratchu, reprezentował Polskę też w omnium. Tym razem w wyścigu na kreskę, pierwszej konkurencji czwórboju w nowej formule, zajął 4. lokatę.

Ostatecznie zakończył uplasował się na 9.pozycji, a po tytuł sięgnął Hiszpan Albert Torres Barcelo.

Wyniki - omnium mężczyzn - scratch

Wyniki - omnium mężczyzn - tempo (wkrótce)

Wyniki - omnium mężczyzn - eliminacyjny

Wyniki - omnium mężczyzn - punktowy i klasyfikacja końcowa

o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl.