Alex Zanardi 15 lat po strasznym wypadku na torze wyścigowym zdobywa medale Paraolimpijskie.

W 15 lat po utracie obu nóg w wypadku samochodowym, były kierowca F1 zdobył kolejne złote medale Paraolimpijskie

Były zawodnik Formuły wygrał swój trzeci złoty medal Paraolimpijski dzień przed 15. rocznicą katastrofy Champ Car, która kosztowała go obie nogi i niemal utracone życie. Alessandro Zanardi 49-latek, wygrał wyścig na czas na dystansie 20km, oraz srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii H5 na  ręcznym bolidzie rowerowym w Rio de Janeiro, dodając  je do dwóch wygranych złotych podczas swojego debiutu  na Paraolimpiadzie w Londynie cztery lata temu.  "Normalnie nie dziękuję Bogu za tego typu rzeczy, ponieważ wierzę, że Bóg ma większe zmartwienia", powiedział Alessandro telewizji NBC.  "Ale dziś to było zbyt wiele. Musiałem podnieść oczy i mu podziękować".

"Czuję się bardzo szczęśliwy, czuję że moje życie jest niekończącym się przywilejem". Zanardi, w przeszłości był dwa razy mistrzem USA w serii Champ Car (obecnie IndyCar). Startował w 41 wyścigach w latach 1991 i 1999. Amputowano mu obie nogi powyżej kolana, a jego serce zatrzymało się siedem razy, stracił niemal litr krwi, po strasznym wypadku na Lausitzring w Niemczech w dniu 15 września 2001 roku. Włoch został wtedy liderem wyścigu i kiedy prowadził stawkę kierowców stracił kontrolę nad swoim Reynard-Honda na ostatnich okrążeniach Kanadyjczyk Alex Tagliani uderzył w niego przy prędkosci ponad 350km/h .

"Samochód złamał się na dwie części, jedna to część samochodu w której siedziałem, a drugi kawałek, w którym były moje nogi, powiedział " arrivederci " i odleciał w odwrotnym kierunku", wspominał żartobliwie Alex przed wyścigami w Londynie w 2012 roku. Zanardi, który został odebrał ostatnie namaszczenie z rąk księdza, wrócił do wyścigów na półtora roku po wypadku i startował w mistrzostwach świata samochodów touring do 2009 roku. W tym czasie zaczął również przygodę z treningami i startami na wózkach szosowych.

Dwa lata po wypadku ambitny Włoch wrócił do Lausitzring i dokończył brakujące 13 okrążeń, których nie zdołał przejechać podczas feralnego wyścigu.

o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.