Wzorowy maraton w Puławach

Niedzielny maraton cyklu Mazovia MTB Marathon przyciągnął do portu Marina-Puławy 632 zawodników, którzy stanęli do rywalizacji na jednej z najpiękniejszych i bardziej wymagających tras MTB w tej części Polski. Wyścig przebiegał przez pofałdowane tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego nazywanego krainą lessowych wąwozów. Teren naszpikowany podjazdami i technicznymi odcinkami dał się we znaki zawodnikom już na samym początku wyścigu, gdzie na 6 kilometrze zmierzyli się ze stromym podjazdem, który rozciągnął peleton i ustawił stawkę. Kolejnym takim punktem był gwóźdź programu czyli   stok narciarski w miejscowości Parchatka. Tutaj nie było litości, wielu musiało zejść z rowerów i pokonać ten fragment pieszo.

Etap w Puławach to świetna trasa, która doskonale hartuje uczestników przed Gwiazdą Południa, letnią etapówką, którą organizuje na początku lipca Cezary Zamana. Jest tutaj wszystko to, z czym maratończyk zmierzy się na wymagających beskidzkich szlakach – zróżnicowane podłoże, mocne podjazdy, techniczne zjazdy oraz zacienione miejsca w dolnych fragmentach wąwozów, gdzie stoi woda i błoto. Pomimo tych trudności organizator nie zanotował żadnej interwencji służb medycznych, co oznacza, że sami uczestnicy świadomi trudności z jakimi przyszło im się zmierzyć, zachowywali rozsądek i byli szczególnie uważni. Może dlatego, że Puławska edycja Mazovii jest zawsze bardzo wymagająca bez względu na pogodę i wyzwala w zawodnikach duże pokłady pokory. To po prostu kawał dobrej trasy, na którą zjeżdżają się zawodnicy z całej Polski. Kolejne spotkanie z cyklem Cezarego Zamany już za niespełna dwa tygodnie w Łodzi.

Zwycięzcą na dystansie Giga został Andrzej Poczopko (KROSS Centrum Rowerowe Olsztyn), który 84 km przejechał z czasem 03:04:29. Za nim był Kacper Cacko (APS POLSKA COZMOBIKE) z czasem 03:09:15. Trzecie miejsce zajął Arkadiusz Oleszkiewicz (APS POLSKA COZMOBIKE) z czasem 03:09:16.

Zwycięzcą na dystansie Mega został Bartek Borowicz (APS POLSKA COZMOBIKE), który 56 km przejechał w czasie 01:57:44. Drugi finiszował Cezary Zamana (Zamana Group) z czasem 01:59:50. Trzecie miejsce zajął Jarosław Hałas (bikeBoard) z czasem 01:59:50. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Macutkiewicz (APS POLSKA COZMOBIKE) z czasem 02:24:23, za którą na metę kolejno wjechały: Joanna Gumieniak (Bike Atelier Team) z czasem 02:25:48 i Olga Łukasiewicz (HOTEL KRASICKI MTB OLSZTYN TEAM) z czasem 02:39:59.

Zwycięzcą na dystansie Fit został Robert Sawa (Auto Mik Team), który 27 km pokonał z czasem 00:55:04. Za nim finiszował Marcin Górnicki (FUNDACJA TERAZ TWÓJ RUCH MEN-`S TEAM) z czasem 00:56:58. Trzecie miejsce zajął Rafał Cichocki z czasem 00:57:00. Wśród kobiet najszybsza była Magdalena Kuszmider (iFON.pl) z czasem 01:07:31, za którą na metę wjechała Agnieszka Goździńska (Lesz`Go! Rogów Masters) z czasem 01:08:17 i Katarzyna Gregorowicz (Wola Bike Orbea Team) z czasem 01:09:11.

Zwycięzcą na dystansie Hobby został Mateusz Konwiński (LUKS Diesel Truck Stryków), który 7 km pokonał z czasem 00:14:05. Za nim był Mateusz Wydro (ABSOLUTE Bike Team) z czasem 00:14:18. Trzeci wjechał na metę Kajetan Ślepski (VO2max MTB Team) z czasem 00:14:19. Wśród kobiet najszybsza była Milena Oszkiel (Warszawski Klub Kolarski) z czasem 00:14:35, za którą wjechała Alicja Dziurdziak (Dziurdziak) z czasem 00:15:11 i Aleksandra Tylkowska (Szkółka Kolarska V-Max GOSiR Mrozy) z czasem 00:15:40.

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.