Dwudziesta siódma strona Menu Kolarskiej Kuchni

Pomiędzy falami upałów znajdziecie zapewne kilka chwil by poświęcić je na przygotowanie czegoś innego niż do tej pory jedliście. Warto przypomnieć sobie też stare dobre przepisy z naszej polskiej kuchni. Wiele dobrodziejstw jest w nich również przychylnych kolarskiej braci. Dwudziesty siódmy raz zapraszamy do otwarcia naszego menu.


Poranki można urozmaicić w kuchni na wiele sposobów. Zapomniane tosty powracają w wielkim stylu. Po podgrzaniu przykrywamy je ulubionymi sałatkami, rukola, bazylia itp. następnie skropiony sokiem z cytryny plaster łososia i na końcu nakładamy koronę z jajeczka sadzonego. Dekorujemy skrojonym koperkiem i grubo mielonym pieprzem. Delicje. Mniam 

Pierwszy raz pojawiają się pierożki. Szpinak z fetą cudnie wręcz pasuje jako farsz. Wykańczamy podane danie sosem jogurtowym, z dodatkiem pesto.

Składniki:

Ciasto:

4 szklanki mąki

ok. 1,5 szklanki ciepłej wody

1 łyżka oleju

1 żółtko

Farsz:

300 gram mrożonego szpinaku

2 łyżki masła

opakowanie sera typu feta

1 jajko

Przygotowanie:

Ciasto:

Mąkę mieszamy ze szczyptą soli i jajkiem. Powoli dolewamy wodę cały czas formując ciasto. Wodę dodajemy do momentu aż zobaczymy, że ciasto będzie elastyczne.

Farsz:

W garnku rozpuszczamy masło dodajemy szpinak, gotujemy. Dodajemy 1 białko które zostało nam z ciasta oraz 1 całe jajko. Energicznie mieszamy na gładką masę. Smażmy do momentu wyparowania wody, co chwilę mieszając. Gdy szpinak ostygnie dodajemy pokruszony ser feta. Mieszamy i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Ciasto wałkujemy na grubość około 2 milimetrów, szklanką wykrawamy okrągłe placuszki, na które układamy farsz. Dokładnie zalepiamy brzegi. Gotujemy około 4-5 minut w gorącej osolonej wodzie.

Zapraszamy też do wykorzystania w kuchni kolejnych darów sezonu, szparagi zawierają wiele cennych witamin, minerałów i białka. Pyszny krem na wieczorowa porą..

Składniki:

3 pęczki zielonych szparagów

mała porcję włoszczyzny lub 25 dag włoszczyzny mrożonej

udko kurczaka (odtłuszczone) lub 30 dag cielęciny z kością

1 cebula

2 łyżki masła (5 dag)

2-3 żółtka

3/4 szklanki śmietanki UHT 18 %.

sól

Przygotowanie:

Umyj szparagi, obierz, odłam końce. Umyj i obierz włoszczyznę. Szparagi włóż do miski z zimną wodą. Obierzyny i końce wrzuć do garnka razem z włoszczyzną i mięsem, wlej 4 szklanki zimnej wody, posól i postaw na ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz płomień do minimum. Po 5 minutach starannie zbierz szumowinę łyżką cedzakową i przykryj garnek, pozostawiając małą szczelinę. Wywar będzie się gotował jeszcze 35 minut, posiekaj w tym czasie cebulkę, pokrój szparagi na kawałki. Główki odłóż na talerzyk. W rondlu roztop masło, zeszklij cebulkę, dodaj szparagi i, mieszając, smaż kilka minut. Dodaj kilka łyżek wywaru i duś pod przykryciem. Śmietankę wlej do garnuszka, dodaj żółtka i starannie roztrzep widelcem. W drugim garnku zagotuj szklankę wody, posól, wsyp łyżeczkę cukru, wrzuć główki szparagów. Gotuj je 3 minuty, po czym odcedź i włóż do miseczki. Jeżeli warzywa i mięso są już miękkie, zdejmij bulion z kuchenki, przecedź przez durszlak do drugiego garnka, zagotuj. Przełóż do wywaru uduszone szparagi, trzymaj na ogniu jeszcze 5 minut, a następnie zmiksuj i jeszcze raz zagotuj. Zgaś gaz i gdy zupa przestanie wrzeć, wlej do niej cienką strużką śmietankę z żółtkami, cały czas energicznie mieszając lub nawet ubijając rózgą lub trzepaczką. Krem powinien wyraźnie zgęstnieć.  Rozlej go do bulionówek, przybierz ugotowanymi główkami.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl