Lars van der Haar i Katherine Compton kontynuują dominację w Pucharze Świata cyclo-cross

uci-world-cup-cx-5-podium-men

Elita mężczyzn

Wystarczy tylko wspomnieć, ze Niels Albert (BKCP-Powerplus) pogrzebał swoje szanse na zwycięstwo z powodu kraksy. Jednak później dołączył do czołówki wyścigu, która liczyła aż 13 kolarzy. Niestety, przeskoczenie wielu pozycji w tak szybkim tempie nie było możliwe, co spowodowało że końcowo straci wiele punktów Pucharu Świata. Na samym przodzie walka o zwycięstwo toczyła się miedzy mistrzem Niemiec Philipp Walsleben (BKCP-PowerPlus) a mistrzem Czech Zdenek Stybar (Omega Pharma – Quick-Step).

Decydujący elementem wyścigu okazał się spory podbieg po ziemnych schodach, które Van der Haar pokonał błyskawicznie i później jako pierwszy wskoczył na rower. Stybar miał problemy z wpięciem się w pedały przez co przegrał. Musiał walczyć jeszcze ze swoim rodakiem z Czech, Martin Bina (Kwadro-Stannah), który w sprinterskim pojedynku nie pokonał jednak Van der Haara.

To trzecie zwycięstwo Van der Haara w Pucharze Świata, który aktualnie ma 33 punkty przewagi nad Walsleben w klasyfikacji generalnej. Mistrz Świata Sven Nys (Crelan-KDL), który długo był na czele wyścigu, zakończył zmagania na 6. pozycji.

uci-world-cup-cx-5-compton

Elita kobiet

Katherine Compton pojechała świetny wyścig i dalej jest liderką Pucharu Świata. Tak jak w Namur w zeszły weekend, samotnie finiszowała na mecie. Druga była Marianne Vos (Rabobank Women). Czwarta była Nikki Harris (young Telenet-Fidea), która aktualnie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Co prawda na początku wyścigu prowadziła Marianne Vos, jednak gdy Katherine Compton się rozkręciła, nikt nie był w stanie jej zatrzymać. 35-letnia amerykanka solidnie zaatakowała i Vos nie była w stanie wytrzymać jej tempa. Moc ukazywała zwłaszcza na krótkich, sztywnych podjazdach. Compton wyprzedziła Vos o 20 sekund.

Przedostatnia runda Pucharu Świata w cyclo-cross już 5 stycznia 2014 r. w Rzymie, Włochy.