Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych

Nowicki i Szumiec na czele

Wyscig rozpoczal się w piątkowe popołudnie w Rzykach od indywidualnej jazdy na czas. Zawodnicy mieli do pokonania trzy kilometry zjazdu i tyle samo podjazdu podczas padającego deszczu, który dał im się mocno we znaki, zwłaszcza tym startującym na handbikach. Niełatwo w takim przypadku było przewidzieć wyników tej rywalizacji. W grupie H3 faworyt Rafał Wilk uległ swojemu najgroźniejszemu rywalowi Arkowi Skrzypińskiemu. Na trzecim miejscu uplasował się Zbigniew Wandachowicz. W grupie H2 zwyciężył Robert Nowicki przed Igorem Sikorskim i Rafałem Szumcem.

W sobote Kolarze gościli w centrum Andrychowa, gdzie przy pięknej słonecznej pogodzie rozgrywane były wyścigi na kilometrowej pętli. W zalezności od kategorii wyścigi rozgrywane były systemem australijskim i duńskim. Australijski polega na tym że po każdym okrażeniu ostatni zawodnik odpadał z rywalizacji, aż do momentu gdy na trasie zostało 2 zawodników, którzy walczyli o zwycięstwo.
W systemie duńskim wygrywał zawodnik, który jako pierwszy przejechał pierwsze okrążenie i nie musiał już jeżdzić kolejnych rund. Kolejne miejsca przypadały zawodnikom, którzy jako pierwsi przejeżdżali linię mety na następnych rundach.

Sobotnie wyścigi były czymś nowym, co na pewno uatrakcyjniło tą 3-dniową imprezę i pomimo, że nie były zaliczane one do Mistrzostw Polski, to zawodnicy poważnie je potraktowali i zapewnili sporą dawkę emocji dla licznie zgromadzonej publiczności, która z dużym zainteresowaniem i podziwem dopingowała kolarzy.

Rafał Wilk i Arek Skrzypiński

W niedzielę odbyły się wyścigi ze startu wspólnego. Był to najbardziej emocjonujący start podczas całego weekendu. Było wszystko, co w kolarstwie najpiękniejsze - ucieczki, pościgi i emocjonujące finisze. Kilku zawodników zaliczyło upadki, jednak poza otarciami i stłuczeniami nie było poważnych urazów.

Najciekawszy wyścig rozegrał się w grupie H2 gdzie do samej mety toczyła się zacięta rywalizacja o tytuł Mistrza Polski, którym ostatecznie został Rafał Szumiec. Jako drugi finiszował Igor Sikorski, a na trzeciej pozycji uplasował się Mistrz z czasówki Robert Nowicki.

H2 podium

W grupie H3 Rafał Wilk pokazał że drugie miejsce w czasówce było wypadkiem przy pracy. Od początku wyścigu kontrolował sytuacje powiększając przewagę nad rywalami na każdym okrazeniu i w ostateczności minął metę ponad trzy minuty przed Arkiem Skrzypińskim. Trzeci ponownie był Zbyszek Wandachowicz.

H3 podium

Cieszy fakt że z roku na rok  rośnie poziom sportowy Mistrzostw a także organizacja imprezy jest coraz lepsza. Miejmy nadzieje że za rok będzie jeszcze lepiej.